türkiye sınırlarını ele alırsak batıda ipsaladan, gelibolu yarımadasına , doğuda çatalca ve silivri'ye, güneyde şarköy'e, kuzeyde iğneada'ya kadar uzanan kırklareli, edirne, tekirdağ üçgenidir.
bu üçgende yaşayan insan topluluğu, trakyalılar(gacal, macır, pomak, arnavut, boşnak, çingene) ve kürtler(anadolulular) olarak ikiye ayrılır.

trakyalıların öne çıkan özellikleri; siyasi olarak sosyal demokrat atatürkçü olmaları, kültürel olarak balkan kültürü ile anadolu kültüründen tamamen ayrılmaktadırlar. alkol bol tüketirler hatta kendileri de yaparlar rakı şarap vb. türkiye'de en çok alkol tüketilen üçgen olmasına rağmen suç oranı en düşük huzurlu bir üçgendir.
devamını gör...
içinde bulunduğum zaman zarfında, beni fazlasıyla tatmin eden bir toplumsal ahlaka sahip üçgen.

trakya' da yaşayınca göç eden insanların nasıl bir tehdit olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. zira, beraberinde getirdikleri kültürleriyle o yörenin de düzen ve huzurunu bozuyorlar. trakyalılar misafirperverdir, hümanisttir ama bu özelliklerini artık bir kenara koymaları gerek. durum böyle giderse o huzurlu trakya, eski istanbul gibi, sadece anılarda kalacak…
devamını gör...
bugün chp'nin kalesi gibi görünen ama vaktiyle merkez sağın çok güzel oylar aldığı üçgendir. bugün, solun kalesi konumuna geldiyse trakya, sol, bunu ülkedeki merkez sağın namevcudiyetine borçludur. koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi deniyor bir yerde, izmir'de olduğu gibi.
devamını gör...
ırkçılık üçgenidir.

trakyalı adamdan ırkçı olmamasını beklemek aptallıktır.
devamını gör...
trakyalılar ırkçı olamaz, olmaz !
hepsi de tatlı insanlardır.
ayıp oluyor.
devamını gör...
her koşul ve şartta, atatürk ve cumhuriyet sevgisinden asla taviz vermeyen insanların yaşadığı bölge.

trakya, sanılanın aksine büyük bölümü fakir, kıt kanaat geçinme mücadelesi veren insanların yaşadığı cografya'dır.
tarım ve hayvancılığın ülkede geldiği noktaya baktıktan sonra, trakyanın durumunu görmek de oldukça kolay olur. bu durum aynı zamanda artık neredeyse zarar haline dönüşen tarım topraklarının sanayi ve fabrika alanlarına dönüştürülmesine, toplumun o eski doğal, kendi dinamikleri çerçevesinde yaşadığı hayatın da adeta bir kargaşaya dönüşmesine sebep olmuştur.
özellikle istanbul'dan kaçan ve istsnbul'a sığmayan sanayi üretim tesislerinin, çorlu, çerkezköy, silivri istikametine doğru gösterdiği yayılma eğilimi, trakyanın artık eski trakya olamayacağının da bir göstergesi durumundadır.
devamını gör...
trakya insanı dışardan gelene dışarklıklı der, çünkü dışardan gelen bu üçgen içerisindeki sosyo-kültürel yapıya ayak uyduramaz ve ortadoğu'dan getirdiği kendi geleneğini kabul ettirmek ister. ama temeli türk kültürü, islam tasavvufu ve batı medebiyeti ile yoğrulmuş bu üçgenin kültürü büyük savaşlarla taşlaşmıştır ve zarar görmez. buna içerlenen çomar güler yüzlü trakyalıya çemkirir ırkçı olarak görür. 4 numaralı entrydeki kuyruk acısının sebebi budur arkadaşlar.
devamını gör...
bu aralar burnumda tüten ücgendir. gidebilirsem pacman gibi yiye yiye gezecegim ücgen ayrica.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"trakya üçgeni" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.