1990-96 yılları arasında abd'de çeşitli bombalı saldırılar düzenleyen (bkz: unabomber) lakaplı bombacının ta kendisi. aynı zamanda abd'li matematikçi, anarşist, teorisyen. harvard üniversitesinden mezun olduktan sonra michigan üniversitesinde matematik alanında doktora yapmış, berkeley üniversitesinin o döneme değin en genç öğretim üyesi olarak görev almıştır. ted, üniversitedeki profesörlük görevinden istifa ettikten hemen sonra ormanda tüm kentten ve teknolojiden uzakta yaşamaya adamıştır kendisini. teknolojinin ve elbette kayağı olan endüstri devriminin insanoğlunun ve dünyanın başına gelmiş en feci şey olduğunu savunmuş ve bir geri dönüş yolu aramaya koyulmuştur.

bu süreç içerisinde pek çok bombalı saldırı düzenlemiş ve 8 sayfalık bir manifesto yazmıştır. ardından washington post, newyork times, penthouse gibi onlarca global gazeteyi arayarak kendisinin unabomber olduğunu, elinde pek çok ev yapımı bomba olduğunu, eğer gazetelere yolladığı manifestoları basmazlarsa elinde bombaların adreslerine teslim edileceğini ve bu saldırıların süreceğini söylemiştir. ardından pek tabii tüm gazeteler kendi basımlarının yanında ek gazete şeklinde ted'in manifestosonu aynı anda yayınlamışlardır. manifestonun ardından fbi duruma el koymuş ve hakkında uluslararası arama kararı çıkarılmıştır.

gerçek bir anarşist.

ted'in yalnızca anarşist, terörist, devrimci, eylemci gibi kelimelerle etiketlendirilmesi elbette ki son derece sığ bir yaklaşımdan ibaret olacaktır. manifestosundan küçük bir alıntı yapmak gerekirse :

''mesajımızı, halk üzerinde kalıcı bir etki yaratabilecek
şekilde sunmak için bazı insanları öldürmek zorunda kaldık''

ayrıca endüstriyel uygarlık hakkında 10 bölümden oluşan makalesini okumak onu ve fikirlerini tanımak açısından faydalı olacaktır: (bkz: yaralanacağı yerden vur) + bonus: (bkz: ahmaklar gemisi) )))

gazetelerde yayınlanan manifestoyu okuyan ted'in kardeşi polisle irtibata geçerek buna benzer yazıları abisinin yazdığını ve kendisi hakkında endişeleri olduğunu belirtmiş; ardından da ted'i yakalatmıştır. birbiri ardına görülen davalar sonucunda kaczynski müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

gelmiş geçmiş en ateşli uyarlık karşıtı eylemci ve düşünür olduğunu söylemek yersiz olmaz. john zerzan ile kıyaslandığında ted'in fikirleri hem hayranlık uyandırıcı hem de harekete geçiricidir. ancak maalesef mümkün değildir. şahsi olarak onun ilkelerini kendi düşüncelerime ve arzularıma en yakın bulduğum dönem mümkün olmazlığını çabucak kavramış ve kendimi beyaz dijital yastıklar üzerine dinlenmeye bırakmıştım.

(bkz: fantazmagori)
devamını gör...
ölüm listesinde noam chomsky'nin de olduğu söylenir. bir acayip adam. mektuplarını okumak ayrı zevklidir. bir mektubunda hayranından kendisine almanca sözlük gönderirse daha güzel yazabileceğini; ama hardcover göndermemesini çünkü hapishaneye kabul etmediklerini söylemişti. bi de kara rumuzlu bir türk anarşiste de yazdığı mektup vardır.
devamını gör...
manifesto (bkz: sanayi toplumu ve geleceği)
dağ başında; teknolojiden uzak kulübesinden sisteme, o sistemin tasmalı akademisyenlerine postaladığı organik bombalarla meşhurdur.. insanlık adına iyi ve faydalı işler yapmış, akademik ve aşırı zeki abimizdir.

adamın öngörüsü de takdire şayan.. manifestosundan
“eğer devlet babanın hayatınıza şu anda fazla karıştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; siz asıl, devlet çocuklarınızın genetik yapısını düzenlemeye başladığında olacakları görün. kontrolsüz genetik mühendisliğinin sonuçları bir felaket olabileceğinden, insanoğluna yönelik genetik mühendisliğine girişi, kaçınılmaz olarak bu tür bir düzenleme izleyecektir.”
devamını gör...
kendisi çeşitli saldırılarda bulunan pislik bir terörist. birçok saldırının failidir ve şuan tututklu bence yazdığı manifesto da zırvalıktır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"theodore kaczynski" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.