1.
netflixte son zamanlarda izlediğim en güzel kısa dizi. tek solukta bölümleri bitiyor ve boş olan hiçbir sahnesi yok.
devamını gör...
2.
hala izlemekte olduğum herkesin beğenisi toplayan öve öve bitirilemeyen netflix dizisi
devamını gör...
3.
sinematografisine bayıldığım, oyuncu seçimlerini de çok başarılı bulduğum dizi. özellikle sovyet rusya sahneleri çok başarılı idi.
devamını gör...
4.
beth harmon isimli öksüz bir kızın satranç yeteneğini keşfetmesini anlatan 7 bölümlük netflix mini dizisi. bitirdikten sonra satranç öğrenmek istemeye sebep olabilir.
devamını gör...
5.
izlerken bize de zeki olduğumuzu hissettiren ve satranç bilmeyenin de izleyebileceği güzel bir film.çekim açıları ve sinematografisi iyi
devamını gör...
sırf anya taylor-joy'un müthiş oyunculuğu için bile izlenebilecek olan netflix yapımı dizidir.
devamını gör...
güzel bir mini dizi. içinde merak uyandıran başka hikayelerde barındırıyor. 3 bölümüm kaldı bakalım bu bölümlerde o merakları giderecekler mi bilmiyorum. diziyi beğendiğimi söyleyebilirim. finalde bizi üzmezlerse.
devamını gör...
kızın duyguları ve tepkileri bir tuhaf, güzel dizi sarıyo.
devamını gör...
sayesinde tüm dünyada satranç furyasının estiği dizi. popüler kültürün böyle faydalı şeylere yaraması gerçekten de heyecan verici.
devamını gör...
dizinin ilham kaynağı bobby fischer en iyi oynayan kadını getirin at veya filsiz yenerim demiştir ve hiç bir kadın satrançta erkek hegemonyasını yıkamamıştır. tarihi çarpıtan feminizm soslu bir yapım, zaten olmasa şaşırırdım.
devamını gör...
netflix'in en başarılı dizilerinden biri. walter revis'in 1983 tarihli aynı adlı romanına dayanıyormuş.
fırsatım olursa direk izliyeceğim, hakkında yapılan yorumlar güzel.
devamını gör...
son zamanlarda izlediğim en keyifli en güzel diziydi. annemle beraber izledik ve çok güzel bir 7 bölümle baş başa kaldık.
dizi tam olması gerektiği gibi bitiyor tam yerinde bitiyor tam olması gereken bölüm sayısında bitiyor bence.
bir bölüm fazla olsa bir bölüm az olsa bu kadar komple olamazdı gibi geliyor. dönem dizisi olarak karşımıza çıkan the queens gambit dönemi çok güzel aktarıyor 60 ların belirli tadında kavramları izleyici ile buluşuyor. kıyafetler saçlar sokaklar arabalar hepsi bizi 60 lar dönemine götürüyor. hatta izlerken annem ne zaman çekilmiş bu dizi diye sordu bana o kadar başarılı yani.
izleyiciye umut vadediyor umutlu bir hikaye izlettiriyor. üstelik bunu yaparken satranç bilme zorunluluğu sunmuyor size. jest ve mimiklerden bile neler olduğunu anlıyorsunuz. mutlaka ama mutlaka izlenilmesi gereken güzel kusursuz bir hikaye. --! spoiler !--

diziyi izledikten sonra ne yazılmış ne çizilmiş diye bakma fırsatım oldu. insanlar beth harmon karakterine kızmışlar neden hademe amcayla hiç görüşmedin neden ziyarete gitmedin diye kızmışlar bir yerde haklılar ama dizi bunu bilerek böyle işliyor beth karakteri bunun cezasını fazlasıyla çekiyor bunun bedelini hıçkıra hıçkıra ağlayarak ödüyor. beth kusurlu problemli bir karakter o bir kahraman değil problemleri olan (içki sakinleştirici ) bir genç tecrübesiz çelimsiz saf masum ve en önemlisi ailesiz bir genç.
bu yazımda mutlaka işin matematik boyutunu konuşmak isterdim ama satranç bilmediğim için haddime değil.
bobby fischer adlı satranç oyuncusuna benzediğini falan okudum karakterin pek bir bilgim yok.
ayrıca dizi karakterleri öyle güzel işliyor ki mutlaka birinin bir yerde hikayeye dahil olacağını hissediyorsunuz.
mesela jolene karakteri bir an unutuyorsunuz ve karşınıza çıkıyor tebessümle hoşgeldin diyorsunuz.
yakışıklı gazeteci çocuk mesela birden tekrar geliyor ve hoşgeldin yakışıklı geç oyna diyorsunuz. diziyi o yönden çok beğendim.
ayrıca beth harmon tekrar yurda döndüğünde mr shaibelin odasına girdiğinde çok duygulandım ve gözyaşlarımı tutamadım.
o gazete küpürleri o fotoğraf çok duygulandırdı beni.
borgov karakterinin robot gibi davranıp kaybedince ayağa kalkıp alkışlaması son derece güzeldi. profesyonel olmak böyle bir şey.

--! spoiler !--

izlemeyen yazar arkadaşlar varsa aramızda mutlaka izlenmesi gereken bir netflix yapımı. çok güzeldi.
devamını gör...
ilk başladığım gün 3 bölüm ardı ardına izleyip sonra vize haftamın gelmesiyle ara vermek zorunda kaldığım başrolü güzeller güzeli
anya taylor-joy olan netflix dizisidir.
devamını gör...
başladığı sahneyle biten dizilerin olduğu netflix ten yine ona benzer bir dizi daha. konu güzel olsa da işlenişi çok tahmin edilebilir ve sürükleyici değildi. diziyi bu kadar popüler yapan ve izlettiren başrol anya taylor-joy (bide kızıl saç bir yakışmış ki sormayın) ve yan oyuncuların performansları. genel hatlarıyla bağımlı birinin yeteneğini bağımlılığına bağlaması ve zamanla bağımlılığının önünü alamayacak seviyeye gelmesi. tüm trajedi bununla sınırlı aslında ama tabi sorunlu bir anne, büyüdüğü çevre gibi dış etkenleri de ekleyerek kurgusal olarak güçlendirmeye çalışılsa da zaman atlamaları ahengi bozuyor. ayrıca karakterin gelişimi ve değişimi çok üstünkörü anlatılmış.

oyuncular ve oyunculuk olmasa izlenecek şey değil ama anya'm koparıyor maşallah.
devamını gör...
netflix üstü sinematografiye sahip, disiplinlerarası bir eserdir.

--! spoiler !--

sahnenin soundtrack’inin bir karakter tarafından diyalog sırasında çalınmasıysa aklımda kalan en keyif verici anlardandı. erik satie - gnossienne no.1

--! spoiler !--
devamını gör...
izleyince kendi gücünün keşfetmene yardımcı olan aslında şu an olduğundan fazlası olan ve her şeyin kendi elimizde olduğunu hissettiren efsane bir mini dizi. ayrıca dostluğu ve gerçek bir şekilde oynanan satrancı da unutmamak gerek tabi.
izlenmesini şiddetle tavsiye ederim.
devamını gör...
seneler sonra satranç oynamama vesile olmuş, avrupa mimarisinin, zarafetin ve oyunculuğun ığıl ığıl işlendiği dizidir. başrol elizabeth harmon'un çocukluğu, genç kızlığı, yetişkinliği, heyecanları, üzüntüleri ve sevinçlerine ortak olarak izliyorsunuz. fazla yabancı dizi kültürüm yoktur fakat bu diziyi kesinlikle tavsiye ediyorum.
devamını gör...
detaylarını öğrenirken daha da sevdiğim dizi. çekimler sırasında satranç taşları rastgele konumlandırılmamış ya da rastgele oynanmamıştır. dizinin danışmanlığını garry kasparov ve bruce pandolfini yapmış.
devamını gör...
şu sıralar aynı tadı almayı ümit ederek başka mini dizileri araştırtan dizidir.
devamını gör...
dizinin başarılı olduğu kadar kostüm tasarımcısıda başarılıdır. yaptığı açıklamalardan yola çıkarak, bethin son bölümünde tamamen beyaz giyinmesi, vezir taşına referansttır. çoğu bölümde ekoseli giyinmesi de satranç tahtasını çağrıştırmak istedikleri içinmiş. böyle ayrıntıların diziyle bağdaştırılması beni mutlu ediyor. ayrıca dizi insanın içindeki kıvılcımı harekete geçiriyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"the queen's gambit (dizi)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.