1.
mario puzo'nun romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini francis ford koppola'nın üstlendiği, marlon brando, al pacino, robert de niro gibi oyuncuların oynadığı bana göre dünya sinema tarihinin en iyi iki filmini içeren üçlemedir.
devamını gör...
üçleme. ben öyle çok sevmem ama kötü demiyorum. bence abartılacak bir tarafı yok. kitabını çok sevmiştim ama filmle ilgili sadece giriş sahnesini seviyorum. onun da çok geyiği döndü diye.

devamını gör...
4. sü gelebilirmiş diyorlar.

3. sü berbattı.
devamını gör...
ağır gider. vay be dedirtir. esaslıdır. ama, bir "esaretin bedeli" değildir. bu yüzden yıllardır ikinci sıradadır.
devamını gör...
çok ağır ilerler ama defalarca da izlerim. film kendine çekiyor bir şekilde nedense kafam sakin olduğunda hep açıp izlemek geliyor içimden.(ilk iki film için söylüyorum tabi.)
devamını gör...
bana reddedemeyecegim teklifler yapildigi icin tekrar izledigim film. kesinlikle `birden fazla seyredilebilirliği olan filmler` kategorisinde yer almaktadir. bir mafya dizisi gibi dursa da; dialoglar, detaylar, yasananlar bana devletlerin nasil yapilastigini hatirlatiyor.

--! spoiler !--

filmdeki aileler gunumuzdeki buyuk sirketler gibi ve her aileye sistemde farkli bir rol bicilmis. fakat bu sistemin en kilit ismi olan `don vito corleone` en sonunda, `cozum sureci`nde cocuklarimiz olmesin, kanlar dokulmesin politikasindan sonra, vito'nun yerine gecen oglu `michael corleone` , `emilio barzini`, `philip tattaglia`, `carmine cuneo` ve `victor stracci` gibi aile liderlerini olduruyor. ailelerin, cozum sureci ve uyusturucu sektoru ile ilgili olan toplantisinda, barzini'nin `after all we are not communists` sozu de, kapitalizmdeki is insanlari ve politikacilarin nasil bir is birligi halinde oldugunu anlatiyor. komunizm demisken, youtube'da bir kac videoda bir sahnede sicilya'da bir duvarda sovyet bayragi varligi da dikkatimi cekti. gerci filmde gormedim o ayri konu.

--! spoiler !--
devamını gör...
8-9 yıllık inattan sonra az önce izleyip bitirdiğim, ilk 1.5 saatini güzel ikinci 1.5 saatini sıkıcı bulduğum film. ama en önemlisi de neden bu filmin imdb top 250'de 2. sırada bulunduğunu hala anlayamadım. marlon brando ve al pacino'nun oyunculuğu gerçekten çok iyi ama modern ve ortalama üstü bir film kültürüne sahip bir izleyicinin bu filmi favori filmlerinden sayacağını sanmam. muhtemelen pohpohlanışını yaşı geçkin kişilerin anlayışla karşılanabilecek bir tür romantizmine borçlu.
devamını gör...
şahsi fikrim olarak fazla abartıldığını düşündüğüm film.
devamını gör...
3.sü en kötüsü o kesin. ancak bir mi iki mi derseniz bence iki. robert de nirolu sahneler müthiş. abd tarihi hakkında da biraz bilgi veriyor. özellikle italyan göçmenler. bu tarz filmler için iyi bir örnek. goodfellas'ta seyredilebilir.
devamını gör...
severek izlediğim güzel bir üçleme. he öyle şahane diyemem ama olay örgüsü gayet iyiydi. karakterler inandırıcı ve film, şoka uğratacak pek çok sahneye de sahip.
ilk filmin yeri ayrıdır, bu tartışılmaz fakat üçüncüyü ikinci filmden daha çok sevdiğimi belirtmek isterim. nedeni ise filmde entrikanın, akıl oyunlarının değil daha çok duyguların ön planda olmasıdır. michael in çöküşü, günah çıkarma sahnesi, apollonia ile ilgili hatıraları ve o sondaki sessiz çığlığı üçüncüsünü özel kılıyor benim için. şahsen bu seri bir mafya ailesinin hikayesinden ibaret değildi bence. 'bir karakter nasıl doğru bir şekilde işlenir?' sorusunun cevabını titizlikle diyemeyeceğim fakat tatmin edici şekilde veren bir yapımdı.
devamını gör...
tüm filmlerinin güzel olduğu seri. ancak ilk filmdeki sahneler o kadar efsane ki 2. ve 3. filmi isterseniz 100 kere izleyin 1. filmdeki sahneler aklınıza gelen ilk sahneler olmaya devam edecek.
devamını gör...
hepsi ayrı ayrı sanat eseridir. nasıl ve hangi bakış açısı ile izlediğinize bağlı bir durum. 1 her zaman favorimdir.
devamını gör...
adaleti tesis edemeyen toplumlarda ne mafya, ne de babalar biter. böylesine yüce bir kavramın hakkını verememek ve şartlarının yerine getirilmemesi, alternatif çareler aramaya mecbur eder. işte bu noktada, olayın usül ve boyutu değişir. allah kimseyi adalet isteyecek kadar mecbûr bırakmasın diyorum.

filme gelecek olursak efsanedir. marlon brando, al pacino, robert de niro gibi isimler baba film serisine hayat vermiş mükemmel ötesi oyunculardır. bunu tartışmaya gerek bile yok. bugün bile havalı kornalı arabalarda bazen film müziği melodilerini duyuyorsam insanlarda baya bi iz bırakmış demek ki.
devamını gör...
henüz sadece ilk filmini izleyebildim.
çünkü çok uzun süreli filmler.
ama ilk filmi gayet güzeldi.
yine de aşırı çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"the godfather" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.