tanrının varlığının kesin bir kanıtı olmadığından dolayı ortaya çıkan sorunsal.

inanmak isteyen için vardır, inanmak istemeyen için yoktur, bu kadar basit aslında. tanrının varlığını kanıtlamaya çalışmak veya yokluğunu kanıtlamaya çalışmak saçmalıktan başka bir şey değildir.
devamını gör...
biraz biraz aklın ermeye başladığında sorguladığın ilk somutlastirmaya çalıştığın kavram üzerine sorulan sorudur.
devamını gör...
dönemsel olarak kafama takılan, bir çok araştırma yapmama neden olan psikolojik durum.
devamını gör...
"sorunsalın kendisi imtihan maksadı doğrultusunda tanrının varlığının kanıtı olabilir mi acaba?" şeklinde ileriye götürmek istediğim sorunsal.

bu konularda düşünmeyi sevenlere tolstoy'un itiraflarım'ı güzel bir okuma olabilir.
devamını gör...
üstüne çok düşünülmemesi gereken bir şey aslında. tanrı sol memenin altında değil mi zaten?
devamını gör...
(bkz: var ama kafanda)
devamını gör...
olmadığına inananların korkunca duaya başlamaları, 50'lerinden sonra namaz kılmalarına sebep olan sorunsal.
bir gerçek var ki araştıran adamlar tanrıyı bulduklarında daha temeli sağlam şekilde inanıyorlar. neticede evebeynlerimizden dolayı seçiyoruz inancımızı.
devamını gör...
flying spaghetti monster bunu duymasın. zira kendisi fena halde sarhoş.
devamını gör...
madem sorunsalı ileri taşıyoruz o zaman ben de gördüm ve arttırıyorum. biz neden tanrı dediğimizde herkes tartışırken 3 büyük semavi dinin kutsal metinlerinin referans verdiği şekilde bir tanrı tanımı yapıyor acaba.

demek istediğim, ateist insanlar böyle tanrı mı olur diyor ve dini reddedip dolayısıyla reddettikleri dinin tanrısını ya da o dinin vaaz ettiği tanrı fikrini reddetmiş oluyor.

oysa tanrıyı reddeden tanrı fikrini reddetmeli.

sadece teknik bir tartışma yoksa şahsen ben inançlı biriyim.
devamını gör...
10.
dünyada yaşam nasıldır?
üst sınıf yaşar, orta sınıf şikayet eder, alt sınıf ise şükreder.
dünyada inanç nasıldır?
üst sınıf paraya, orta sınıf lidere, alt sınıf ise tanrıya tapar.
devamını gör...
11.
bana gore vardır, bir dönem benden daha dindar olan arkadaşıma gore yoktur, bu düşünce skalası inanca gore değişiyor.. eğer ki çok inançlı birisi iseniz ya radikal ya da ateist olabiliyorsunuz.

ya ben inanmıyorum nasil ateist olabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz ama şunu unutmayın siz inandiginizda karşılık bulamadığınız icin dine inanmıyorsunuz başka bir nedenden dolayı degil
devamını gör...
12.
umarım bu sorunuzun cevabını öldükten sonra almazsınız
devamını gör...
13.
var demek istiyorum ancak ,
her şeyin yaratıcısı, her şeye kadir , tüm yetkiyi elinde tutan gücün,
dünyadaki bu kadar kokuşmuşluğa, bu kadar kötülüğe nasıl olup da izin verdiğini, tüm bu olup biteni neden sadece izlediğini anlamadığım için, var diyemiyorum .

bu arada bütün bunlar imtihan diyenlere de ,
böyle büyük bir gücün, bu kadar güçsüz, aciz kullarını imtihan etmeye neden ihtiyacı olsun ki diyebiliyorum ancak ...
devamını gör...
14.
çok düşünmeye başlayınca içine çeken dipsiz bir kuyu .
devamını gör...
15.
agnostik olmanıza yol açan sorunsal.
devamını gör...
16.
var mı yok mu konusunda bir şey ileri sürmem ama ben ahlak için dine ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum ki zaten bunu din adı altında toplumu yozlastiran pedofili, hırsızlık ne halt varsa yiyen adamları gördükçe hepimizin anlamış olması gerektiğini düşünüyorum. istediğinize inanın kardeşim ama kimseyi inanmaya da zorlamayın. benim inançsızlığim sizin inancınızı ve tanrı ile ilişkinizi bağlamaz. benim de sizin inancınıza diyecek lafım olamaz başkasının özgürlüğünü ve yaşam hakkını elinden almaya çalışmadığınız sürece.
devamını gör...
17.
yoktur. a şıkkı.
devamını gör...
18.
bence zamanla varlığının bir önemi var mı yoksa yok mu sorusuna evrilen sorudur. artık bireyin dünyadaki yaşam savaşı mağaralar ve avlanmaktan; istemeyeceği kadar çok veri ve seri üretimin arasında boğulan bir yabancının anlam arayışına döndüğü için orada tanrının bir metafizik varlık olarak olup olmadığından ziyade bu varlığın zihinde yarattığı karşılığının o anlam savaşına yardımcı olup olmadığı önem kazanır. eğer tanrı kavramı bunalım içindeki arayışınıza sahte dogmaların bunaltıcı ışıklarıyla ket vuruyor ve evet ben varım ama buna uyacaksın diyorsa onu da orada öldürün gitsin.
devamını gör...
19.
hangisi ?
devamını gör...
20.
kesin bir yanıt verilemeyeceğini düşünüyorum . lise yıllarımda , insanların anlam veremedikleri şeye karşı duyduğu korkunun tanrı fikrine hayat verdiğini düşünüyordum ki açıkçası bu fikrim hâlâ geçerliliğini koruyor ama tek bir farkla. tanrı fikri bu durum sonucunda oluşmuş olsa bile bu onun varolduğunu ya da olmadığını kanıtlamaya yetmeyecektir . elbette bilim ve felsefe işin içine girdiğinde uzun bir tartışma çıkar ortaya ama bu tartışmanın sonu sanıyorum ki her zaman muamma olarak kalacaktır. eğer istiyorsanız tanrıyı arayın tabi ama bana soracak olursanız , şayet varsa kendisinin bence bulunmak gibi bir niyeti yok .
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"tanrı var mı sorunsalı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.