1.
titanik başlığını görünce aklıma gelen bir başka gemidir. savaşa yakın sıralarda yahudiler gemi aracılığıyla ülkeden çıkmak istiyor.hiçbir ülkede yaşamasına müsade edilmeyen bu insanlar karadeniz açıklarında hayatını kaybediyor.
(bkz: serenad)
devamını gör...
ilk defa serenad da gördüğüm, ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu diye baktığımda şok olduğum acı bir gerçektir. romanyadan kaçıp filistin'e sığınma umuduyla yola çıkan yüzlerce yahudinin, hiçbir ülke tarafından kabul edilmemesiyle hüsrana uğrayan bir olaydır. başka gemi fotoğraflarıyla kandırılan bu insanların gemide yeterince kötü şartlarda yolculuk yaptığı yetmiyormuş gibi gemi arızalanınca 9 hafta kıyıda beklemek zorunda kalıyorlar. salgın hastalık çıkıyor, yiyecek tükeniyor ama turkiye kabul etmiyor. 9 haftanın sonunda karadeniz açıklarına çekilen gemi bir gün sonra patlatılıyor. ve söylenene göre 103 ü çocuk olmak üzere 768 insan ölüyor. sadece yahudi oldukları için bu kadar acıya katlanmaları çok acımasız geliyor bana. bu insanların ne suçu vardı, diyorum. neden bu karmaşada yanan onlar oldu? bir insan hayatı bu kadar değersiz mi gerçekten? bazıları o kötü şartlarda hayatını kaybediyor, bazıları dayanamayıp intihar ediyor, kalanıysa bir umut beklerken öldürülüyor. öğrendiğimde kanım donmuştu gerçekten. ne söylenir ki böylesine?
devamını gör...
büyük bir acıyı ve dramı içerisinde taşıyan ve en sonunda yüzlerce insanla birlikte, milyonların gözü önünde yok edilen gemi.

insanoğlunun vahşiliğini, siyasetin adiliğini bir kere daha gözler önüne serer. okurken tüyleri ürperir insanın yaşanan olayları. ülke için bir utanç kaynağı. özellikle içerisindeki bazı kimselerin çeşitli girişimlerle kurtarılıp geri kalanının kaderine terk edildiği ve ardından ölmesine göz yumulduğu düşünüldüğünde.

o insanlar, göz göre göre katledilmiştir.
devamını gör...
dönemin koşulları bu konuda hep ihmal ediliyor ve bazıları boğazdan geçmelerine izin vermediğimiz için canilik yaptığımızı savunuyor. hatırlatmak isterim ki bu olay 1942 yılında, ikinci dünya savaşının eşiğinde gerçekleşmiştir. boğazlardan geçmelerine izin vermemiz demek mihver devletlere karşı olduğumuz anlamına gelecektir. ek olarak britanya'nın filistine yahudi göçü yasağına da göz yummuş olacağımız için düşmanımız yokken iki tarafı da karşımıza almış olacaktık.

t: kötü bir fikirin temsilcisi olan gemi.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"struma gemisi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.