1.
ana temsilcileri şunlardır; zeno ( m.ö 334-262), cleanthes ( mö 303-233), marcus aurelıus (121-180), epıctetus ( 60-117)

temel düşünceler ise şunlardır:
tanrı tüm doğada bulunan mantıklı bir varlıktır.
evrensel bir doğal yasa ve kardeşlik bulunmaktadır.
kendini kontrol etme ve metanet yıkıcı duyguların ( onlara göre duygular yıkıcıdır) üstesinden gelmede önemlidir.
sakin bir şekilde bize verilen rolleri oynamalıyız. tutularımız bizim kontrolümüz altındadır kaderimizi değiştiremesek de.
inayet, bilgiden, erdemden ve kontrol edilemeyen şeylerin kabulünden gelir.
devamını gör...
en ünlü üç stoacı seneca, epictetus ve marcus'dur.
stoacılar felsefeyi üç alana ayırır:
-mantık: doğru düşünebilmek.
-fizik: evrenin yapısı ve metafizik.
-etik: ''iyi yaşam nasıl olmalı?''

stoacılar mutluluğu toplumsal düzeyde değil de kişinin iç dünyasında aramaya çabalamışlardır. insanın kendine yetebilmesi ve erdemli bir hayat sürmesi önemli bir yer alır.

stoacılar ''yaşanan ana odaklan'' der. o an, beklenmedik ve kötü bir şey de getirse sinirlenmek doğru bir tepki değildir. çünkü nasıl yağmur yağıyor diye sinirlenemezsek hayatın bize getirdiği şeylere de, 'hayatın gerçeklerini öğrenen kişiler' olarak öfke duymayız.
devamını gör...
stoacılık roma hukukuna da yansımıştır. stoacılığın bir yansıması olarak şu üç ilke gösterilir: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere. yani "dürüst yaşamak, başkasına zarar vermemek, herkese hak ettiğini vermek".
devamını gör...
yeni trend.

büyük şehirlerde 9-6 çalışan insan nasıl stoacı olacaksa artık.
devamını gör...
metrobüse binildiginde stoa switchi otamatik kapanır
devamını gör...
stoa okuşunu kıbrıslı zenon kurmuştur. temel amaç çoğu kişinin bildiği gibi mutluluktur ama buradaki en önemli nüans bu mutluluk kaynağı çevresel kaynaklı değildir. bireysel açıdan nispeten kolay ama toplumsal alanda uygulaması zor bir ütopya prospektüsüdür. "her şeyin kaynağı tanrıdır" ve "tanrı tüm doğada bulunan bir varlıktır" önermesi ile akla panenteizm, şükür ve tefekkür ibadeti ve tasavvufu getirir.
devamını gör...
stoacılık; tepkiye dönük davranışlardan (öfke, kin, suçlama gibi) kaçınmamızı öngörür; bu tür davranışlar toplumsal ilişkilerimizin olağan bir parçasıdır ve "ilgisiz şeyler"in gereğinden fazla dikkate alınmasıyla bağlantılıdır.
yapmamız gereken; erdemli davranışları ussal bir biçimde uygulayarak "bize bağlı" olan şeyi yapmaktır; başkasına da böyle yapmalarını gerektiğini göstererek yararlı olmaktır.

en sevdiğim temsilcilerinden biri (bkz: marcus aurelius)'tur.

"kötülük nedir? birçok kez gördüğün şeydir.
şunu aklından çıkarma: olup biten her şey, birçok kez gördüğün bir şeydir. nereye baksan hep aynı şeyleri göreceksin; antik tarih, daha sonraki çağların tarihi, yakın zamanın tarihi onlarla doludur; şimdi de kentlerimizi, evlerimizi onlar dolduruyor. yeni olan hiçbir şey yok:
her şey kendini yineliyor ve hemen geçip gidiyor."
devamını gör...
stoa kelimesinin 'boyalı sundurma' demek olduğunu, temsilcilerinin bu sundurmada buluşmasından dolayı bu ismi aldığını okuduğumdan beri ciddiye alamadığımdır. puff oldu sanki tüm büyüsü.
devamını gör...
stoyacılık diye okuyup yok artık dediğim başlık.
(bkz: yanlış okunan başlıklar)
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.