1.
beni etkileyen ve gerçekten sürükleyici bir kitaptı sonu beni çok şaşırtmıştı
devamını gör...
2.
(bkz: zülfü livaneli) nin efsane kitaplarından biridir. kesinlikle okumalısınız. son ada'yı, kardeşimin hikayesi'ni, huzursuzluk'u, serenad'ı...
son ada'dan bir alıntı
--- alıntı ---

“biz insanlar sınırlarımızı bilmeden kendi aklımızı beğeniyoruz, öğrenmiyoruz, akıllanmıyoruz.
her şeyi anladığımız zaman da genellikle iş işten geçmiş oluyor...”

--- alıntı ---
devamını gör...
zülfü livaneli nin yine yazarlığını konuşturduğu bir kitap.
devamını gör...
“yaşar kemal'e göre zülfü livaneli'nin büyük bir romancı olarak kendisini kabul ettirdiği romanıdır. gerçekten de okurken bir dünya klasiği okuyormuş gibi hissettim. yaşar kemal'in de referansı ile son derece beğendiğim bir kitap oldu kendileri.

son ada, konu olarak bir ütopyanın distopyaya dönüşme hikayesini anlatıyor. yazarın kitaptaki tabiri ile son ada, son sığınak, son insani köşedir ve sakinlerinin tek istediği bu dinginliğin bozulmamasıdır. fakat bir gün adalarına "başkan" isminde eski bir albayın gelmesiyle işler hiç de istedikleri gibi gitmemeye başlar. bu "başkan" önce adanın huzurunu ve sessizliğini bozar ve daha sonra yönetimi ele geçirerek ada sakinlerine diktatör bir şekilde hükmetmeye başlar. konuya ilişkin bu kadar bilgi vermek yeterli diye düşünüyorum. “
--- alıntı ---
devamını gör...
''zaten bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur.''


--! spoiler !--


bir gün, adaya görevden ayrılan albayın gelmesiyle ada kabusa dönüşüyor. işte tüm olay burada başlıyor. geldiği günden itibaren "medeniyet" ve "demokrasi" adı altında yaptıkları doğa ve toplumun tüm dengesini bozuyor. sözde bunların hepsini oy birliği ile milletin birlik ve beraberliği için yaptığını söylüyor. ancak alınan kararların sonucu umdukları gibi olmuyor. adayı git gide bir felakete sürüklüyor. bu sırada ada halkı ise sonuçta devlet adamı diye düşünerek bir sonraki kurtarıcı projeyi heyecanla destekliyor. karşı çıkanlara düşman gözüyle bakılıyor, ötekileştiriliyor. bir zamanlar neşeyle sohbet ettikleri insanlar, zenginlik vaadi için dostlarının yüzüne bakmıyor.
kitapta geçen bu olaylar bana günümüz düzenini hatırlattı. hatta kitapta belli bir yer adının olmaması ve karakterlerin noterci, bakkal, başkan, yazar, müzisyen gibi isimlerle geçmesinin de buna bağlı olduğunu düşünüyorum. akıcı bir üslupla sorgulayarak okuyabilirsiniz.
devamını gör...
(bkz: zülfü livaneli) tarafından 2008 yılında yazılmış, bitene kadar elimden düşmeyen kitaptır. düzensiz, acımasız, kötü dünyadan kopmak isteyen insanların bir adada, uzakta kurdukları dünyayı ve gelişimi anlatan bir kitap. fazla sade bir dil anlatımı var keşke biraz daha edebi bir anlatımı olsaydı

--! spoiler !--

doğanın mükemmel uyumunun içinde kötülükten uzakta, uyum içinde yaşayan insanların, satılığa çıkarılan bir evi yaşlanan başkan'ın alması ile değişen hayatlarını anlatan roman.ada sakinlerinin uzaktan izledikleri, manzarasına hayran kaldıkları martılarla bile düşman olmasını hatta öldürmeye yeltenmesini ve bu düşünceye karşı olanları anarşist diyebilecek kadar değişebileceğini, cennet olarak tasvir edilebilecek yerin insan eliyle nasıl bozulduğunu mükemmel bir dille anlatmış zülfü livaneli. bu ada sakinleri ile bize ütopik bir dünyanın nasıl distopyaya dönüşebileceğini ve bunun ne kadar kolay olabileceğini anlatmış yazar.

"gündelik yaşamımız içinde küçük boyun eğişlerimizden oluşan küçük günahların hikayesi bu"--! spoiler !--

okudukça içinde günümüzden ve geçmişten kesitler bulanan bir roman.
devamını gör...
"aynı denizde aynı çevre koşullarında yaşayan köpek balıklarının kötü, yunusların iyi olmasını neyle açıklayabilirdik? aslında köpek balığı neye göre kötü yunus neye göre iyiydi? belki de iyilik ve kötülük diye bir şey yoktu." gibi daha birçok cümleyi tekrar tekrar okutturan zülfü livaneli romanıdır.
devamını gör...
kitapta sonradan adaya gelerek adanın düzenini tarumar eden kişinin kenan evren olduğu adanın da türkiye olduğunu düşündüm hep.
devamını gör...
zülfü livaneli'nin okunması ve okutulması gereken nadide eseri. kitabı okurken kendinizi eşleştireceğiniz karakter size hayatla ilgili güzel çıkarımlar yaptırabilir. herkes olabilirsiniz romanda, halktan, zalimlerden hatta martılar ya da yılanlardan biri bile olabilirsiniz, ama kitap bittiğinde eminim yutkunmakta zorlanacaksınız.
devamını gör...
livaneli'nin okuduğum ilk ve şimdilik tek romanı.

neredeyse hiçbir beklentim olmadan başladım, belki bundan sebep, belki de gerçekten iyi bir roman olmasından sebep beğendim diyebilirim.

anlatım dili basit, karakterler sıradan ama bir yazar yeteneği varsa o sıradanlığın arkasına sakladığı ve okuyucuya etkili bir şekilde hissettirdiği derinlik. sıkılmadan, bunalmadan bir nefeste okunur.

okuyunuz, öneriniz.
devamını gör...
okudukça sanki günümüzden bahsediyormus gibi gelen kitap
devamını gör...
zülfü livaneli'nin en güzel kitaplarından biri bence. distopik bir romandır. son ada denilen yer; cennet gibi, huzurlu, sessiz sakin bir adadır. adaya taşınan başkan lakabındaki adam manipülatif kişiliğiyle adadaki düzenin tüm gidişatını değiştirir. beni çok etkileyen bir roman olmuştu, günümüze bakılınca da bir benzeriyle karşı karşıyayız aslında.
devamını gör...
dün bitirdiğim kitap. zülfü livaneli'nin şaheserlerinden biri gerçekten ve benim de en beğendiğim kitabı. okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. bazen deriz ya insanlar nasıl bu kadar kör, nasıl olanları hızlıca unutuyorlar, olayların çıkış nedenini nasıl göremezler diye işte bu kitapta hepsi o kadar güzel anlatılıyor ki. gözünüzün önünde dönen sahterkarlıklar ve sizin hiçbir şey yapamamanız sonucu. okurken gözünüzde türkiye canlanacak.
devamını gör...
zülfü livaneli'nin kitabı bir çok kitabını okudum henüz bunu okuyamadım merak ettiklerimden
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"son ada" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.