1.
anadolu' nun ve trakya' nın birçok köy, kasaba ve şehirlerinden, lozan antlaşması gereği, ana vatanlarını terk ederek şimdiki yunanistan'a yerleşen halktır.

sayıları iki milyon civarında olduğu söylenir. oysa, müslüman mübadiller resmi kayıtlara göre 500.000 kadardır.

yunanistan' a gidince dışlanmışlar ve aşağılanmışlardır. zengini, fakiri, okumuşu, cahili hep aynı sandala binerek gitmişlerdir.

balkan muhacirleri nasıl acı ve özlem ile o günleri yad ediyorsa, aynı şekilde rum mübadiller de bu acı ve özlemi duymaktadırlar. üstelik kendilerine özgü bir kültür yaratmışlardır.
devamını gör...
2.
rum mubadillerin adı rumdur. bunlar anadolunun yerli halkıdır. gidince orada da yunanlılar dışlamışlar. giresun köylerinde temizlikleri çalışkanlıkları anlatılır. bu sanatkar ve çalışkan insanları göndermişler yerine kimleri almışlar dersiniz. balkanlardan gelen göçmenler arasında türkler olduğu gibi vatansız başıboş çok tayfa da giriş yapmıştır.
devamını gör...
3.
aynı zamanda karamanlı rumlar diye bilinen hristiyan türklerin ve bir takım ermeninin de yunanistana teknelere bindirilip götürüldükten sonra, yunanca bilmeyenlerine kimlik verilmediği, eğitime tabi tutulmuş mübadillerdir.
devamını gör...
4.
acılarını anlıyor ve paylaşıyorum. yunan muhacırlarıyla benzer özellik gösterirler. fark olarak biz iskan politikasıyla topraklarımıza geri döndük.
devamını gör...
5.
lozan mübadelesinin etnik kökene göre değil, dini temel göre yapılmış olmasının sonucudur. aslen türk kökenli ortodokslar diğer ortodokslarla beraber yunanistan'a göçmek zorunda kalmışlardır.

araştırmadım ama ben mübadelenin dini temele göre yapılmasının nedeninin türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yeni bir ulus yaratmak olduğunu düşünüyorum. bunun için de aynı etnik gruptan değil aynı dinden insanların yaşadığı bir toplum oluşturmak gerekiyordu.

burada mesele anadolu'da yaşayan halkların kullandığı dildi. çoğu zaman asimilasyon olarak gösterilen ortak dil vurgusunun da nedeni buydu. aynı dinden insanlar tamam da ayrı dilden insanlar nasıl anlaşacaktı. işte bugünlere kadar gelen kürt sorununun bir nedeni budur. bu pencereden bakarsak kürt sorunu türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının tek ulus haline gelmesinin önündeki engellerden biridir. tahminimce atatürk biraz da bunu çözmek için toprak reformu yapmak istedi ama başarıya ulaşılamadı.

atatürk'ün yapmak isteyip de sonuca ulaşamadığı iki projesi vardı. biri toprak reformu, diğeri de ana dilde ibadet. bunları başarabilseydi fransa'da olduğu gibi yeni bir ulus yaratılabilirdi ama olmadı; zaten bugün yaşadığımız pek çok sorunun altında tamamlanmış bu iki proje vardır.
devamını gör...
yurt hasreti, açlık, işsizlik, kendi anavatanlarında kötü davranılma ile karşılanmış, rembetiko, uyuşturucu ve alkol ile de içlerindeki yangını dışa yansıtmışlardır

devamını gör...
yunanistan'da ''türk tohumu'' diye aşağılanan insanlardır. lozan antlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen türk-yunan nüfus değişimi kapsamında türkiye'den yunanistan'a gönderilmişlerdir. buna karşılık yunanistan'dan da türk mübadiller gelmiştir. ne hikmetse onlara da burada ''yunan göçmeni'' denir.
devamını gör...
(bkz: mübadele)
devamını gör...
rum atasözü vardır 'ölü gözünden yaş akmaz' diye o zaman yaşananları özetliyor :( dido sotiriyu matomena homata'in sonunda der ki 'kardeşi kardeşe kırdıran cellatların allah binbir belasını versin'
devamını gör...
trabzon köylerindeki rumca onlardan kalmıştır. çok becerikli insanlar olduğunu söylerdi babaannem. emofe(güzel) insanlarmış.
trabzonda şehir merkezinde onlardan kalan çok hoş yapılar, bu gün bile dimdik ayakta durmaktadır. 20.yüzyılda evlerde kullanılan kalorifer tesisatı, sifon tesisatı şimdi ki evlerde yok. atatürk trabzona geldiğinde bu evlerden birinde konaklamış sonrada ev ona hediye edilmiştir. atatürk köşkü adını alan yapı içlerinde en çok bilinendir.
görsel
devamını gör...
kültürel ve ekonomik birikimleri ile yunanistan'ı bugünkü yunanistan yapan anadolu insanları.
devamını gör...
hareketin insani olup olmaması bir yana bırakıldığında cumhuriyetin kurucu unsuru ittihatçı kökenli subayların üniter devlet refleksinden kaynaklanmaktadır. osmanlının son yüzyılında düştüğü zayıf durumda rusya ve diğer batılı devletler dindaşlarını koruma adı altında işgale kadar giden müdahalelerde bulunmuşlardır. türkçülük ve turancılık üzerine inşa edilen ittihatçı hareket her ne kadar tasfiye edilmiş olsa da fikren yeni devleti şekillendirmiştir. devletin bütünlüğünü tehdit eden bütün etnik ve dini yapılanmalar (islami hareketler dahil) yok edilmiş, asimile edilmiş veya uzaklaştırılmıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"rum mübadiller" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.