1.
latince kökenli bir sözcük olup çocuk yapan anlamına gelmektedir.
bir nevi damızlık
devamını gör...
günün sonunda sadece karnını doyuracak kadar para kazanabilen ve emekçilerden oluşan toplumsal sınıfı tanımlamakta kullanılır. karl marx 'ın ekonomi kuramlarında sık kullandığı kelimedir. proleter, çocuklarına miras bırakamayacak kadar fakir olan sınıftır. latince, proles (çocuk) kökünden gelir.
devamını gör...
şanışer'in ve sokrat st'ın söylediği harika şarkıdır. bazı sözleri de;
''özgür olmak istedikçe kırılmış kanadın,
huzursuz tarafım kırar güven merceğini,
burda mutlu olmak değiştirmez düzen gerçeğini,
insanlardan önce güven terk edilir,
çünkü yüzüne gülenler arkanı dönünce bükerler belini.''
devamını gör...
komünist manifesto tanımından önce, sahip oldukları tek şey çocukları olan insanları tanımlamak için kullanılmıştır. engels ve marx daha güzel ve sevimli bir tanım getirmiş ama gerçek hayatta pek tutmamış gibi. hala dünyanın birçok yerinde işçiler hak mücadelesi vermektedirler. ve mücadele verilen çoğu yerde de sonuç hüsran.

ben komünist manifestoyu okuduğumda uygulanabilir olduğunu düşünmek için geç kalmış bir yaştaydım. çok güzel şeyler yazmışlar. her şey çok hoş ama “her hareket bir hayalden başlar” düşüncesinden de çok uzakta. o kadar ütopya ki çocuk doğmadan ölmüş resmen. proletaryanın en içler acısı yaşadığı ülkelere bakın demek istediğimi anlayacaksınız.

proletaryanın en güzel tanımına bakmama gerek yok. işçilerin en güzel yaşadığı ülke ve model nerede ise o ülkenin sistemini ve tanımını benimsemekten kendimi alamıyorum.
devamını gör...
(bkz: 1984) adlı kitapta oldukça karşılaştığım kavramdır.
devamını gör...
''günümüz toplumunun en alt katmanı olan proletarya, resmi toplumun en üst katmanları havaya savrulmadan silkinip, ayağa kalkamaz.''
karl marx'ın komünist manifesto eserinden alıntıdır.
t: işçi sınıfını temsil eden kelime.
bu tabakanın elindeki güç kendileri tarafından hissedilseydi, bütün toplumlar baştan dizayn edilmek zorunda kalırdı.
devamını gör...
işçi sınıfını kontrol altında tutup istedikleri.gibi kullanmak için, kapitalizmin icat ettiği akımdır.
roma'da "hayvan gibi çoğalan" anlamında kulkanılan, toplumun en alt sınıfının ünvanı.
bir insan böyle bir aşağılanmayı manifestoyla şartlandırıp kabul edebiliyor..
devamını gör...
adını doğurgan anlamına gelen latincedeki prolific kelimesinden almıştır. üretim araçlarına sahip olmayan, kendisi üretim aracı olarak kullanılan ve emeğiyle ancak günübirlik yaşamını sürdürebilen çalışan nüfusun oluşturduğu geniş toplum kesimini ifade eder.*

ülke savunmasına kimin ne ölçüde katkıda bulunacağının belirlenmesi amacıyla toplum, dönemin roma kralı servius tullius tarafından beş sınıfa ayrıldı. bu sınıflandırma varlık durumuna göre yapıldı ve çok varlıklı olanların devlete en çok katkıda bulunanlar olması istendi. işte burada altıncı bir sınıf ortaya çıktı; proletarya. bu sınıfın verebilecek ne malvarlığı vardı ne de parası. ortaya koyabilecekleri tek şey canlarıydı. dolayısıyla doğurganlar savunmaya katkılarını, çocuklarını orduya vererek yapıyordu.
devamını gör...
işçi sınıfı
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"proletarya" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.