brezilya'da konuşulan dil.
devamını gör...
romen dilleri/latindillerinden biri. portekiz, brezilya, mozambik, angola, yeşil burun adaları , são tomé ve príncipe , doğu timor, gine-bissau gibi ülkelerde resmi dil statüsündedir. 200 milyondan fazla konuşanı olan portekizce hindistan'ın goa eyaletinde ve 1999 yılına kadar portekiz'e bağlı olan makao bölgesinde de konuşulmaktadır.
devamını gör...
bilmeyen birine ağızda gevelenen birtakım sesler gibi gelen dil. biraz italyanca ya da ispanyolca biliyorsanız söylenenlerin çoğunu anlamanız işten değildir bu arada.
devamını gör...
ispanyolca bilince portekizce söylenenleri anlayamazsınız. bu şehir efsanesidir. yazılanları daha çok anlarsınız ama söylenenleri basit günlük ifadeler dışında anlayamazsınız. zaten anlayabilseydiniz portekizce diye bir dil olmaz, ispanyolcanın bir ağzı ya da lehçesi olurdu.

tanım: telaffuzu slavik dilleri andıran bir romans dili
devamını gör...
ispanyolca ile %60 oranında eşleşmekte olan dildir.

efsane falan değildir.

zaten ispanyolca dediğiniz dil kastilyen lehçesinden başka bir şey değildir.
devamını gör...
bal gibi de efsanedir. nice hostel portekizceyi anlamayan "hispanohablante"ler ile doludur. halis muhlis latin amerikalı hispanohablante olan kız arkadaşım dahi portekizce anlamamaktadır. olacak iş değildir!

iki dil arasında yardımsız karşılıklı anlaşabilirlik yoksa bunlar farklı dillerdir, lehçe değil. birkaç kelimeyi ya da basit cümleleri anlamanız o dili anlayabildiğiniz anlamına gelmez.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.