türklerin yeryüzünde ilk var oldukları ve dünyaya yayıldıkları yer olarak kabul edilir. türk ve moğol devletlerinin neredeyse tamamına yakını ne kadar genişlerlerse genişlesinler başkenti hep buraya taşıma gereği duymuşlardır.
devamını gör...
'bıraksanız kaybolmam' denilecek yerdir (bkz: metin2)
devamını gör...
tengricilikte toprak anaya verilen isimdir de ayrıca.
devamını gör...
türkçülerin en çok kullandığı 2 kelimeden birisidir.
ötüken ismini taşıyan faşist yapıda bir parti dahi kurmuşlardır.
ben demiyorum yalnızca, kendileri de kabul ediyor bunu.
(bkz: ötüken birliği partisi)
devamını gör...
faşizmin tanımını bilmeyenlerin salladığı partidir. başkentimizdir.
devamını gör...
tarihin her döneminde türk ve moğol kağanlıklarının ve imparatorluklarının merkezi olmuş ve kutsal sayılmış şehir. bilge kağan'ın türklere oturup kalmalarını öğütlediği yurt. orta asya'nın asırlar boyunca stratejik ve kuzey ipek yolu üzerinde yer alan ticaret merkezi. tüm bozkır uruklarını bir sancak altında toplayan cengiz han'ın; hunların, göktürklerin, uyguların yaptığı gibi başkent seçtiği kadim yer. doğal zenginlikleri ile bolluk ve bereket vaat eden ötüken yış (ormanı). bugün yeri kesin olarak bilinmese de ondan övünerek bahseden bilge kağan'ın mezarından çok ötede de aramamak gerekir. şüphesiz, bu mekan, baykal gölünden çıkıp güneye inen orhun ırmağının kollarından birinin yamacında kurulu idi.
devamını gör...
sınavların vazgeçilmez cevabıdır.göktürk devletinin başkenti neresidir? kpss 2021
devamını gör...
#14044 faşizm kendi toprakları yetmeyip, emperyalist devletlere hastır arkadaşım, türk milleti hiç bir zaman sömürgeci olmamıştır. olsaydı şuan farklı yerlerde, farklı şeyler tartışıyor olurduk. faşist birileri varsa senin gibi milliyetçiliği bilmeyenlerdir. ötüken kutsal başkenttir.
devamını gör...
birden fazla devlete başkentlik yapmıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"ötüken" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.