bir dönem sibel can’ın da icra ettiği sanat hareketi
devamını gör...
''oryantalizm veya şarkiyatçılık, yakın doğu ve uzak doğu toplumlarını, kültürlerini, dillerini ve halklarının incelendiği batı kökenli araştırma alanlarının tümüne verilen isimdir. sanat tarihi, edebiyatı ve kültürel çalışmalarda, oryantalizm, doğu dünyasındaki yönlerin taklidi veya tasviridir.''

(bkz: şarkiyatçılık)vikipedi(bkz: jean auguste dominique ıngres)
devamını gör...
batılıların doğuyu kendi bakış açılarına göre değerlendirmelerine verilen addır.
devamını gör...
batı'nın doğu sömürgeciliğinin keşif kolu.
devamını gör...
filistin'li yazar edward wadie said'in bir kitabı.
devamını gör...
oryantalizmi daha iyi anlamamız için 1994 yılında kenan doğulu'nun klibine bir göz atmamız gerekiyor. medeniyetler çatışması , çernobil patlaması,berlin duvarının yıkılması ve nihayet soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte yeni savaş alanı doğu olmuştur. doğuyu anlamak için filmlere bakmayalım kliplere bakalım.*
devamını gör...
avrupa merkezli tarih anlatısıdır. arkasında ilerlemeci tarih yazımı ve modernleşme teorisini bulundurur.
devamını gör...
doğu'yu keşfetmeye yönelik yapılan batılı çalışmalarının kurumsallaşma süreci ve bu sürecin sonuçlarıyla ilgili olan, edward said'in anlamını derinden değiştirdiği çalışma sahasıdır. öncesinde doğu bilimi, yani doğu'yu inceleme bilimi olarak bilinen oryantalizm, said'in şarkiyatçılık adlı eserinde batı'nın doğu'ya tahakkümünün dinamikleri metodolojik bir boyutta ortaya çıkınca anlam değişimi yaşamıştır. batılılar için olumsuz (pejoratif) bir hale gelmiştir. oryantalizm, amiyane tabirle s.ö. (said'den önce) ve s.o. (said'den sonra) olarak ikiye ayrılmıştır.

said'e göre batı doğu'yu incelemiş, tanımlamış ve yeniden üretmiştir. nihayetinde doğu'ya gelen batılılar buralara yerleşmişler ve yönetimi ele geçirmişlerdir. bunun sürekli hale gelip doğu'nun batılılarca tanımlanıp yeniden üretilmesi, emperyalizmin değirmenine su taşıyan bir olgu haline gelmiştir. batı'nın ve batılı değerlerin üstünlüğü, doğu'nun ihya edilmesi gereken bir öteki konumunu alması oryantalist bakışın sıradan hallerinden biridir.
devamını gör...
aklıma oryantal dansı getiren, namıdiğer "doğulucuk".
devamını gör...
19 yy ikinci yarısında itibaren batılı sanatçıların doğuyu yakından görüp doğu şehirlerini inceleyip eserlerinde realist bir şekilde yansıtmaya gittikleri akımdır.özellikle ressamları çoğu resimlerde vaha,çöl,harem sahneleri, yiğitliği yansıtan savaş ve av sahneleri gibi doğuya özgü konulara ağırlık vermişlerdir.
örnekler;
görsel
görsel
görsel
devamını gör...
resimde oryantalizm, doğu'nun her yönüyle resmedildiği sanat hareketidir. batılı sanatçılar, doğu şehirlerine yaptıkları seyahatler sonrasında şehirlerin günlük hayatını, camileri ve namaz kılan insanları, harem ve hamamları ve toplumdan farklı figürleri resmetmişlerdir.
sevgili yazar kuzguncuktaki vişne'nin paylaştığı eserleri çok beğendim ve ben de oryantalizmin en önemli temsilcilerinden jean-léon gérôme'dan bahsetmek isterim. 19. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan sanatçı, osmanlı topraklarına, mısır'a, suriye ve filistin'e seyahat etmiş. bu bölgeleri anlattığı 200'den fazla oryantalist tablosu var.
görsel prayer in cairo (1865)
görsel harem women feeding pigeons in a courtyard
devamını gör...
bir düşünce biçimi ve uzmanlık alanı olması itibariyle ilk olarak avrupa ve asya arasında değişken tarihsel ve kültürel ilişkiyi, ikinci olarak xıx. yüzyılın ilk yarısından itibaren çeşitli doğu kültürlerinin ve geleneklerinin incelenmesinde uzmanlaşmayı ifade eden batı’daki bilimsel disiplini, üçüncü olarak da dünyanın doğu olarak isimlendirilen bölgesi hakkındaki ideolojik varsayımları, imgeleri ve hayalî resimleri içerir. şarkiyatçılık olarak da bilinir.
devamını gör...
lisede şunun ne olduğunu öğrenmek için okumadığım internet bilgisi kalmamıştı da herkes saçma saçma şeyler yazmıştı. birisi de postmodernizm, bu başlığında çoğu bu. hürgeneraliye bir tek tanımını yapmış. ben de dediğine eklemeye yapayım.

batı’nın doğuyu algılama biçimidir. doğu’yu egzotik ve mistik boyutuyla sınırlandırarak tanımlar ve sirk hayvanı muamelesi yaparlar.
devamını gör...
batılı gözüyle doğuya bakma şeklidir.

ayrıca ilk antropolojiyi, oryantalizmle birlikte sömürgeciliğin bilimi olarak nitelendirenler olmuştur.
devamını gör...
orhan pamuk eserlerinde bolca rastlayabileceğiniz şey
devamını gör...
batının doğuya ait kültürel malzemeyi çalmak için sistemli araştırma alanıdır ki bu sayede her şeyi doğuya karşı kullanıp güçlenmişlerdir misyonerlik
devamını gör...
batılı gözünden doğuyu anlamak aslında, fakat islamda sürekli bir kusur bulma çabasıda hak getire.....
devamını gör...
kıvırma eylemi söz konusu olunca en kıvrak dansözlere taş çıkaran fırıldaklar için yapılmış tanımdır..
devamını gör...
gündelik hayattaki karşılığı ‘türkish kebab şok guzal’ olan batı eğlencesi.
devamını gör...
doğuculuk.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"oryantalizm" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.