1.
kırşehirli halk ozanı.
devamını gör...
2.
dopraam! nur olasın. senin gibi gönül adamı daha da gelmez gayrı.
devamını gör...
3.
her kesimden insana iç çektirebilen müzisyen.
devamını gör...
buradan
devamını gör...
bozkırın tezenesi
devamını gör...
kırtıllar doğumlu, bozlak kültürünün neredeyse en bilinen ozanıdır. ruhu şad olsun dedem. ıyi ki geçtin bu dünyadan.
devamını gör...
yeri dolmaz eşsiz ustalardan, sanatçılardan . "yolu neşet ertaş 'a uğramamış aşık aşık mıdır?" demişti bağlama bölümünden bir arkadaş. hakkı var nurlar içinde yatsın büyüğümüz, ustamız. *
devamını gör...
kendisi gibi ozan muharrem ertaşın oğludur. kırşehirlidir. bozkırın tezenesi mahlasıyla anılır.
devamını gör...
kendisine ait türkülerin son kıtasında hep "garip" mahlasını kullanmıştır. sazı ile başka sanatçılara eşlik etmez, tek çalıp söylemeyi tercih etmiştir. belki de böyle yalnız geldik ve yalnız gideriz mesajını vermek istemiştir.
devamını gör...
10.
neşe , dert , aşk
devamını gör...
11.
''gönül kimi severse, aşk onda güzeldir.'' gibi manası büyük sözleri hayatımıza kazandıran büyük bir sanatçı. sevgi ve rahmetle.
devamını gör...
12.
bozkırın tezenesi sanatçı kavramının ete kemiğe bürünmüş halidir. yazman gurbanın olayım sevda sırrınan olur diyen ölümsüz insandır.
devamını gör...
gara suratlı aşk adamı.
devamını gör...
"neşe'dert'aşk" da denilebilir.
devamını gör...
tek kişilik dev orkestra dev gibi bir de gonül adamı,rahmet olsun.
devamını gör...
yolculuk

cehennem azabı zordur çekilmez
azap çeken hayvanları gördün mü?

insandan doğanlar insan olurlar.
hayvandan doğanlar hayvan olurlar.
devamını gör...
bozlak isimli halk müziği türünün en önemli temsilcilerinden muharrem ertaş'ın oğlu olarak 1938 yılında dünyaya gelmiş sanatçı. düğünlerde şarkı söyleyerek başladığı sanat hayatına istanbul'da plak çıkartarak ve ankara gazinolarında şarkı söyleyerek devam edip ününe ün katmıştır. çoğu kişi tarafından bozkırın tezenesi olarak da bilinir. neredesin sen, yolcu, gönül dağı, yalan dünya, mühür gözlüm, yazımı kışa çevirdin gibi bir çok ünlü eserin sahibidir. leyla'sına olan aşkını da, ayrıldıktan sonra yaşadığı bunalımı da şarkılarında çok güzel şekilde hissettirmiştir. ayrılığından sonra kendini içki ve sigaraya vermiş, yurt dışında tedavi olduğu için uzun süre müziğe ara vermek zorunda kalmıştır.

insanlara tepeden bakmadığını ve onlara saygı duyduğunu konserlerindeki doğal tavırlarından rahatlıkla anlaşılabilir. aslında insanla kısıtlamamak lazım. yaşayan her canlıya saygı duymuştur neşet ertaş.

türküleri bu topluma bıraktığı çok önemli bir miras olmakla birlikte, bağlamayı kullanma tarzı da konservatuvarlarda inceleme konusudur. çok kolay ayrışmayı başarabilen bu toplumun her kesimi tarafından bu kadar sevilebilmek zordur ve bunu başaran nadir insanlardandır. şaşırtıcı olan; bu kadar iyi, herkes tarafından sevilen, bir o kadar da bizden (anadolu halkından) bir insanın doğaya, insana, kadına verdiği değeri, bu konudaki öğütlerini dikkate almayıp hepsine zarar verme konusunda bu kadar tersine davranan halkımızdır. bu şaşkınlık bende "acaba sadece bağlamanın melodisini mi dinliyor insanımız? sözlere bakan yok mu?" düşüncelerini doğurmaktadır.
devamını gör...
her türküsü ayrı hikaye. bozkırın tezenesi. neşet baba deriz öyle içten öyle samimi öyle bizden ki . yalan dünyada gerçek olan türküleriyle gönül dağlarımızın kederli bulutlarını dağıtırsın
devamını gör...
bozkırın tezenesi olarak da bilinen kırşehirli halk ozanıdır. birine sevdalandığımızda türküleri ile bize huzur veren sanatçıdır.
devamını gör...
1965 yılında eskişehir konserinde yapımcı, neşet ertaş’ı ve aşık mahzuni şerif’i otelde bırakıp konserden sonra paralarını vermeden kaçmıştır. bunun üzerine neşet baba, kendi payına düşen miktarı hiç para almayan mahzuni şerif ile paylaşmış ve kendisine kalan paranın bir kısmını da saz ekibine dağıtmıştır. 300 liralık paydan neşet ertaş’ın elinde kalan 25 lira olmuştur. ruhun şad olsun göynümüzün aradığı adam.

son olarak büyük ozanın kafası dumanlıyken trt’ye salladığı videoyu da bırakalım;buradan

not: dikkatli dinlerseniz, arka fonda trt'nin cevabını bile duyabilirsiniz.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"neşet ertaş" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.