1.
pazardan 1 tane alınan eve gelince takribi içinden 150-200 tane çıkan meyve.
devamını gör...
2.
biri ayıklayıp bana verirse yerim,oturup da kendime nar ayıklamam..yani kime nar ayıklıyorsanız ona aitsinizdir
devamını gör...
3.
ayıklaması sinir bozucu ama yemesi eğlenceli olan meyve
devamını gör...
haydar ergülen, kitabının ve kızının ismini nar koymuştur. hatta kendisini “haydar ergülen, nar’ın babası.” biçiminde edebî bir üslupla tanımlamaktadır.

şairin bu ayrıntıya yönelik bir soruya verdiği cevap da şu şekildedir: “galiba şiirleri biraz nar’ı beklerken yazmışım. ilk kitaplardan beri bir kız çocuğuna yönelik, sanki kızım varmış duygusunu taşıyan şiirlerim vardır. toplu şiirlerimin birinci cildi de “nar” adını taşır. şimdi de nar için yazıyorum. “nar için bin dize” diye bir şey var kafamda. nar için 250-300 dize yazdım. asıl olarak “nar alfabesi” hazırlıyorum. ilkokul çocuklarına yönelik bir alfabe. her harften bir hayvan, bir meyve, bir de bitki. iyi ki nar geldi çünkü şiir azaldı. nar’dan önce çok şiir yazıyordum. nar’dan sonra artık genellikle nar imgesiyle düşünüyorum. o imgeden yola çıkarak şiirler yazıyorum. sanıyorum bunlar hakiki şiirler.”
devamını gör...
ayıklamasını da yemesini de ayrı bir severim keratanın. ayıklarken tanelerine zarar vermeden çıkarması makbuldür. sever gibi ayıklamak gerek, yoksa üzülür ve sizi de üzer*.

(bkz: pratik bilgi): pazardan aldıklarımı tv karşısında keyifle ayıkladıktan sonra saklama kabına koyar, buzdolabında saklarım. hem misafir gelirse ikramı kolay olur, hem de canım istediğinde üşenmeden bir kase doldurup yeme keyfine erişmiş olurum.
devamını gör...
ar. ateş/cehennem ateşi
devamını gör...
özellikle roka salatasına çok yakışan meyvedir. roka, nar, zeytinyağı, tuz ve üzerine hakiki nar ekşisiyle birlikte efsane oluyor. ayıklamanın en kolay yolu için (bkz: narmatik).
devamını gör...
pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesinde sorulan şeydir.
devamını gör...
mitolojide kadını ve kadın doğurganlığını simgeleyen meyve.
devamını gör...
nar nar nar
devamını gör...
mükemmel bir dizenin başrolüdür.

"dürtme içimdeki narı
üstümde beyaz gömlek var."

birhan keskin
devamını gör...
musevilere göre adem ve havva'nın cennetten kovulmasına neden olan yasak meyvedir. semavi dinlerde kutsal kabul edilir. halk arasında "nar yerken bir nar tanesini bile yere düşürmeden yiyen kişi"nin cennetlik olduğuna inanılır.* doğum, bereket, zenginlik ve ruhun ölümsüzlüğü nar ile simgelenir. mitolojide ise hades tarafından kaçırılan persephone'nin* ölüler aleminde kalma nedenidir.

dante gabriel rossetti - proserpine (1874)

görsel
devamını gör...
insana benzettiğim meyve. dıştan yek görünse de kişi
içerisinde yüzlerce parçaya bölünmüş hâlde.

iyimser bir bakış açısı ile:

tek bir nar tanesi gibi insan. bir narın içinde yüzlerce insan bir hâlde.
bizi ayrıştırmaya çalışan farklılıklardan uzak, bir bütün hâlinde olmayı çağrıştırıyor.
devamını gör...
#778336 bayıldım tanıma, şu da benden katkı olsun o halde; narları birbirinden ayıran zarlar da önyargılarımız ve bilmeden inandığımız tüm fikirler. bizi birbirimizden ayırıp kümeleştiriyor ama aramızdan kaldırabilirsek yeniden 'bir' olabiliriz.
devamını gör...
bereketi, birliği, çoğalmayı sembolize eden meyvedir. bu sebeple osmanlı döneminde beyler evlenmek istedikleri kızlara nar verirlermiş.

sezen aksu'nun seslendirdiği "yalnız kullar" şarkısında da söz yazarının bu olaydan ilham aldığı anlaşılıyor.
"şu gelen yâr olaydı, elinde nar olaydı..."
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"nar" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.