1.
tarihin en büyük sporcusu olan kelebek gibi uçup arı gibi sokan, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı hayatını mücadeleyle geçiren ve en sonunda amerika'yı dize getiren efsane.
devamını gör...
2.
bir idöl
devamını gör...
3.
izlerken hayranlık uyandıran insan
devamını gör...
dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı boksörü.
devamını gör...
görsel

bu kare çok ünlüdür. ayakta olan muhammed ali, yerde yatan ise alinin en sağlam rakibi sonny liston. ali burda liston'u yendiği için sevinmiyor. ona ayağa kalkması için bağırıyor. liston mafyaya fena halde borcu olan, belaya bulaşmış bir boksör. alinin karşısında ilk roundda nakavt olursa yüklü para alacaktı. liston gibi sağlam bir boksörün daha ilk roundda kendini yere attığını görünce, alinin zoruna gidiyor. kalk dese de liston kalkmıyor. oysa liston 54 maçın sadece 4 tanesini kaybetmiş. kaybettiği maçlarıda satmış bir boksör. bu kare yıllarca azmin zaferi olarak sunuldu, ali azimli bir boksördü. liston ise hayatın köşeye sıkıştırdığı sıradan biriydi. muhammed alinin, onu kendisiyle maça çıkmak için kışkırttığı zaman, liston kuru sıkı tabancasını cebinden çıkarınca ali koşarak kaçmıştı. liston aliyle karşılaşmak istemiyordu. maçı satması gerekeceğini biliyordu. olan oldu sonunda. liston unutuldu gitti. ali hafızalara kazındı. ali bir efsaneye dönüştü. liston boksu hapishanede öğrenmiş, babasından sürekli dayak yiyen 14 kardeşten biriydi. liston 38 yaşında evinde karısı tarafından ölü bulundu. eroinden overdose olmuştu. aliye karşı nakavt olduğu maçın parasını alamadı. ışte tanrının bize sunduğu hayatlar...
devamını gör...
gelmiş geçmiş en efsane boksörlerden biridir.
devamını gör...
malcolm x, mekke'ye hacca gelip, a.b.d'deki cemaatin yanlış olduğunu anlayıp, ırkçı gruptan ayrıldığında, eskiden çok samimi olduğu muhammed ali ondan uzaklaşmış, elijah muhammed denilen adamın cemaatini seçmişti. neyseki sonradan o'da değişti.
devamını gör...
vietnam savaşında vicdani ret hakkını kullanarak politik nedenlerle savaşa gitmeyi reddetmiştir.
viet cong'a karşı bir şeyim yok. hiç bir vietnamlı beni zenci diye çağırmadı.
görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"muhammad ali" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.