1.
şam valiliğine atandıktan sonra kıbrıs'ı ve rodos'u alıp bizansları da likya açıklarında bozguna uğratan kişi.
devamını gör...
kur'an onun zamanında harekelendirilmişdir. bizim gibi arap olmayan müslumanlara iyiliği büyüktür. hz ali ile olan kavgasına gelirsek bu bir içtihad farkıdır. hz ali ile muaviye'nin temelde iki içtihadı farklıdır. 1. ıçtihadda hz ali haklıdır çünkü hz osman'ın katillerini bulmak için suçsuz insanları öldürebilirdi. 2. içtihadda ise muaviye haklıdır çünkü islam devleti büyümüştür ama hz ali var olan müçtehidler tarafından seçilmiştir. aslında olması gereken yeni fethedilen ve müslüman olan yerlerden de alimler getirilmesi ve öyle seçim yapılmasaydı. ne var ki bu ihtilaf öyle büyüdü ki ikisi savaşmak zorunda kaldı. hz muaviye hz ali'den faziletli değildi ama yanında olan kişiler onu iktidara getirmeyi başardı. daha da konuşmaya gerek yok allah kılıçlarımızı kanlatmadıysa ağzımızı kanatmamıza gerek yok. kendisinden önce gelenlerden değil ama sonra gelenlerden kesinlikle daha faziletliydi. bu demek değildir ki hatasi yoktur. allah günahlarinı affetsin.
devamını gör...
muhammed peygamberi ilk benimseyenlerden ebuzer giffari ve eşini rebeze çölüne süren kişidir.
devamını gör...
islamcıların joseph stalin'i. babası gibi mekke'nin fethinden sonra müslüman olmuş, osman bin affan döneminde suriye valisi olarak atanmış, sıffin savaşında ali bin ebu talib ile savaşmış olan
devamını gör...
emevi hanedanının kurucusudur.
devamını gör...
şam valiliğine atandıktan sonra kıbrıs'ı ve rodos'u alıp bizansları da likya açıklarında bozguna uğratan kişi.
devamını gör...
asla hazreti diyerek anamayacağım, soycu arap. döneminde uydurma hadis çoktur.
devamını gör...
kimi müslümanın gözünde deha,
kimi müslümanın gözünde islam ümmetinin başına gelmiş büyük bir beladır.

deha diyenler; genelde fethettiği topraklar üzerinden değerlendirir muaviye yi.

bela diyenler ise; hilafeti ve valiliği döneminde işlediği suçlar yüzünden bu yakıştırmayı yapar.

muaviye neden sevilmez;

1) sıffin savaşında ammar ibn yasir i şehit etmiştir. (peygamberimiz buyuruyor ki; "ey ammar! senin ölümün azgın bir kavmin elinden olacaktır."
sıffin savaşında ammar ı şehit eden kavim muaviye nin kavmidir.)

2)halid ibn velid in oğlu abdurrahman ı, ibn asal adlı hristiyan bir doktora, humus vilayetinin haracı karşılığında zehirleterek şehid etmiştir. (abdurrahman, bizans la olan savaşta üstün başarıları sebebiyle halkın gözünde muaviye ye karşı rakip olarak görülmeye başlayınca, muaviye bu sahabeyi şehit ettirmiştir. islam tarihinde ilk defa bir müslüman, bir hristiyana öldürtülmüştür. )

3)hücr ibn adiyy adlı sahabeyi beraberindeki 6 kişi ile birlikte kafalarını kestirmiştir.(hz ali ye minberden muaviye nin valileri tarafından cuma hutbesinde sebbedilince, hücr ibn adiyy dayanamaz ve valinin yalancı olduğunu haykırır. bunun üzerine vali, hücr ile beraber 13 arkadaşını şam a sürdürür. hücr ün yanındaki 7 kişi serbest bırakılır. hücr ile beraber diğer 6 kişinin kafası kesilir.)

4) muhammed ibn ebubekir (1.halife hz ebubekir in oğlu) vali atandığı mısır da muaviye nin askerleri tarafından yakılarak şehid edilmiştir.(bir rivayete göre cesedi bir eşeğin karnına yerleştirilip, yakılmıştır.)

5) yezid adına ölmeden önce biat toplamıştır. (böylece hilafet,islam topraklarında babadan oğula geçen bir saltanata dönüşmüştür.)
devamını gör...
sahabelerin arasında müstesna bi yeri vardır. kendisi vahiy katipliği bile yapmıştır. üst düzey yöneticiliği ve devlet aklına sahip olmasıyla meşhurdur. kendisine hayranlığımdan sebep, ilerde bi erkek evlat nasip olursa adına bayezit *koymak isterim.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"muaviye bin ebu süfyan" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.