orijinali tekila ile yapılan, lime/limon suyu ve triple sec ve votka ile başka bir güzel olan, lıkır lıkır bardak bardak içip ne olduğunu anlamadan sizi çarpan çok popüler bir kokteyl. uğraşamam diyenlere bunun hazır kokteyleri de var, alkolü kat mis gibi tat. gayet başarılı olduklarını söyleyebilirim.
devamını gör...
1 su bardağı tekila (bence gold ama beyaz da olabilir)
3/4 su bardağı lime suyu (misket limonu suyu, şurubu değil)
3/4 su bardağı portakal likörü (bence cointreau ama grand marnier da olabilir)
1/4 su bardağı şeker şurubu (yarım su bardağı toz şekeri yarım su bardağı su ile karıştırıp, bu karışımı ateşe koyun ve şekerin suda erimesini bekleyin. eriyince kadar devam edin ve ateşten alıp soğumaya bırakın)

bu tarifi shaker'da sağlam şekilde karıştırmalısınız ve hızlı olmalısınız ki margarita ısınmaya gelmez, çok soğuk servis edilmelidir. bardağın ağız kısmının kenarına kesilmiş limonu sürüyorsunuz ve bardağı tuz dolu bir tabağın içine batırıyorsunuz. ardından bardağı kırılmış buzlarla dolduruyorsunuz. karışımı shaker'dan bardağa (bardak kenarındaki tuzları bozmayacak şekilde) dikkatlice boşaltıyorsunuz.

servise hazır.

pipet filan kullanmaya ya da pipetle sunmaya kalkmayınız, zira o bardağın ağzındaki tuzlar hoşunuza gidecek.
not: tarif 4 kişiliktir.
devamını gör...
alkolsüz olanına virgin denir. texas, arizona gibi cayır cayır yanan çöl cehennemlerinde donmuş olanı* tercih edilir.
devamını gör...
tam adı dracaena marginata olan, odamı süsleyen, doğrudan güneş ışığı istemeyen, çok susuz bırakılmadıkça büyümeye devam eden bakımı son derece kolay bir bitkidir.
devamını gör...
en alt donanım seviyesindeki pizza türü. salçalı ekmek de denebilir.
devamını gör...
fakir italyan yiyeceği.
devamını gör...
portakal likoru olmazsa olmazi.. tekila yerine vodka ikame edilebilir.. ama aromasi kesinlikle likorden gelir.. ve en can alici yani genis agizli kadehini lime suyu ile islatir.. tuza bandirirsiniz.. her yudum da kadehin tuzsuz tarafini arkaniz da birakirsiniz.. oyshh canim cekti..
devamını gör...
sadece domates ve mozzarella peynirli pizzaya italya'da verilen isim. bu daha sonra bütün dünyaya yayılmış.
devamını gör...
19. yüzyılın son çeyreğinde napoli'de aşçı esposito tarafından yapılmış ve tadını çok sevdiği için dönemin kraliçesi olan "margarita"'ya ithaf edilmiş pizza.
devamını gör...
en sevdiğim minimalist pizza çeşidi. kırmızı şarabın yanına giden en mükemmel yemeklerden biridir.
devamını gör...
hem bir kokteyle hem de bir pizza türüne verilen addır. pizza olanı * benim için en lezzetli pizza olma özelliğini gösterir. mozarella, domates ve fesleğenden yapılır, son derece az malzemeli olduğundan hem hafiftir hem de o mükemmel tada doyarsınız.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"margarita" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.