gürcü - çeçen savaşını gürültüsüz patırtısız anlatan filmdir. abartılı savaş filmlerinden öte bir film. savaşın arka planındaki dramı ve savaşın gereksizliği çok güzel işlemiştir aynı zamanda. son sahne, son replik filmin özünü anlatmaktadır zaten.
kesinlikle izlenmesi gereken dram savaş filmi.
devamını gör...
savaşsız savaş filmi mi olurmuş?
olurmuş. çok da güzel olmuş.

zaza urushadze tarafından yazılan, yönetilen 2013 yılı estonya-gürcistan ortak yapımı olan savaş karşıtı dram filmi.
imdb puanı 8.2
savaşın ne kadar kötü olabileceği en güzel şekilde işlenmiş. durgun gibi gözükse de sıkmadan akıp gidiyor, süresi 1 saat 30 dakika.

hala daha savaştıkları halde, aynı evde bir süre beraber kalmak zorunda olan gürcü ve çeçen askeri düşünün.
ince metaforlar barındırır.
izlerken dinlenirsiniz, ivo dedeyi içselleştirebilirsiniz; dekor ve müzik seçimi için sanat yönetmenine sevgilerinizi iletebilirsiniz. ruhu doyuran cinsten.

içe dokunan diyalogları vardır. onlardan biri ise:

--! spoiler !--

-yani oğlunu gürcüler mi öldürdü?
+ evet, ama ne fark eder ki?
– nasıl yani? oğlunun mezarının yanına bir gürcü gömdün.
+ ahmed, fark eder mi?
– ….
+ cevap ver!
– hayır, fark etmez.

--! spoiler !--


izlemeniz şiddetle tavsiye olunur.
şuraya da efsane film müziğini bırakalım.
devamını gör...
izlediğim en güzel filmlerden... kesinlikle tavsiyedir.
devamını gör...
2013 yapımı olmasına rağmen henüz izleme fırsatı bulduğum ve gürcü yönetmen zaza urushadze tarafından yazılıp yönetilen, estonya -gürcistan ortak yapımı bir sinema filmi.

film bir ev, bir marangozhane ve bir mandalina bahçesinde dört kişi arasında geçiyor. margus, ivo, ahmed ve nika. sade oyunculuklar, yalın diyaloglar eşliğinde ilerliyor. konu itibariyle savaş filmi olmasına rağmen patlayan bombalar veya silahlar yok. birbirini öldürmek isterken başaramayan iki düşmanın yani çeçen ahmed ve gürcü nika'nın, savaşa rağmen topraklarını terk etmeyen ve tek dertleri mandalinalarını toplamak olan margus ve ivo ile yollarının kesişmesinin ve aynı çatı altında yaşamak zorunda kalmalarının hikayesi. müziği ise tam tabiriyle can yakıcı. izlerken her duyduğunuzda sanki bir bıçak boğazınıza küçük küçük kesikler atıyor.

filmin tarihsel anlamda bazı yanlış anlatımlar içerdiği yazılıp çizilse de, bir sanat filmi olarak çekildiği düşünülünce ve vermek istediği mesaja odaklanınca benim için bunun pek bir önemi kalmıyor. ki film esas mesajını da en son sahnede ivo'nun çeçen ahmed'le girdiği diyalog ile veriyor.

öleni, öldüreni, birbirini hiç tanımadığı halde düşman olup birbiriyle savaşmak zorunda kalan insanları değil, savaşın kendisini ve bu savaşları çıkaran karanlığı sorgula!

ah ivo. keşke bu dünya senin gibi insanlarla dolu olsa.
devamını gör...
gürcü sinemacı zaza urushadze nin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı gürcüstan ve abazya savaşının ortasında kalan iki mandalina üreticisinin anlatıldığı muhteşem bir film...
baş rollerini mikheil meskhi , misha meskhi ve giorgi nakaszhidze paylaşıyor .87 dakika boyunca bir savaş hikayesi anlatılıyor...hollywood tarzı parıltılı savaş hikayeleri isteyenler için uygun bir film değil uyaralım...


margus: yakında burda olacaklar..
ivo: kimler?
margus: ruslar ve gürcüler...mandalinalar ağaçların üzerinde kalacak. bu savaşın adı ne biliyor musun? narenciye savaşı.
ivo: ne demek isitiyorsun?
margus: mandalinalarım üzerine bir savaş bu. toprak için savaşıyorlar. mandalinalarımın yetiştiği toprak parçası için.
devamını gör...
barış, hakikate dayalı dostluk ve insan sevgisi ne kadar sade ve güzel anlatılabilirse anlatmış filmdir.

ivo karakteri üzerinde durmak isterim biraz. ivo aslında hiç de idealize edilmiş bir karekter değil. ben kırsalı sıklıkla gezerim. kırsalda çok sayıda ivo gibi aydın, bilge ve her yanı insan sevgisiyle dolu insanlar biliyorum.
ivo'nun en çok sevdiği şey yaşamdır. talihsizliği ölüm hep yanıbaşında biter.
devamını gör...
film hakkında söylenmesi gerekenler söylenmiş bu da efsanevi müziği
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.