bilimsel bir konuda araştırılarak objektif bir dille yazılan yazı türüdür.
devamını gör...
son donem turk akademisyenleri arasinda copy-paste yapilmasiyla unlu yazi.
devamını gör...
kısa ve öz bilgilendirme yazısı.
devamını gör...
inceleme, araştırma, deney, gözlemlere bağlı, nesnel olarak yazılan bilimsel yazılardır. alanında uzman olan ya da olmayan herkesin yazabileceği yazılardır.
devamını gör...
yazmak kolay gibi gözükse de pek öyle değildir. bir kere bunu yazmadan önce bilimsel bir araştırma sürecini geride bırakmanız gerekir, öyle içinizden geldiği gibi yazamazsınız. alanınızda ne kadar makale okursanız, sahanıza o kadar hakim olursunuz. o yüzden alanınızda ne görürseniz en azından özet, giriş, sonuç kısımlarına bir göz atın. tarama yapıyorsanız her makaleyi okumaya gerek yoktur özellikle yine özet, giriş sonuç kısımlarına göz gezdirerek işinize yarayıp yaramayacağını anlayabilirsiniz.
devamını gör...
yayınladığı dergiye göre sırası değişmekle birlikte özet, giriş, deneysel yöntem*, bulgular*, tartışma ve sonuç kısımlarından oluşan ve intihale asla girmemesi gereken özgün bilimsel yazıdır.

ülkelerin ekonomik gelişmişlikleri ile aynı ülkelerde yayınlanan özgün makale sayıları arasında pozitif korelasyon vardır.
devamını gör...
basıldıkları dergi de çok önemlidir, bu parametre için dergilerde impact factor (etki faktörü) mevcuttur ve dergiler bu değere bağlı olarak q1, q2, q3, q4 şeklinde sınıflandırılırlar. q1 en yüksek, q4 en düşük sınıfı gösterir. etki faktörü ise bir akademik derginin o dergide basılan güncel makalelere bulunulan ortalama atıf sayısını yansıtır (kaynak: wikipedi). makale taranırken de bu hususlara da dikkat edilmesi gerekir.
devamını gör...
her vize/final de ödev niyetiyle indirip işimi görünce silmeye erindiğim akademik yazı türüdür.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"makale" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.