evrenin bütün güçlerini, seslerini, sayılarını, sonsuz ışığı ve mutlak temizliği ifade eder.

beyaz lotus budha'nın simgesidir.
devamını gör...
bilimsel adı ''nelumbo''dur ve mavi anlamına gelen ''nelum'' kelimesinden türemiştir. ortak ad olan ''lotus'' ise latince ''lotus''dan gelmiştir.

diğer çoğu çiçek gibi bu çiçeğin de anlamı daha doğrusu sembolizmi ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre farklılık göstermektedir.
örneğin, budistler ve hindular için lotus kutsaldır.

lotus çiçekleri renklerine göre farklı anlamlar içerir:
beyaz lotus: güzellik ve zarafet.
pembe lotus: ruhsal yoldan geçmek ve aydınlanmak.
sarı lotus: dini inançlar.
kırmızı lotus: şefkat, sevgi ve sempati.
mavi: bilgelik.
mor: kişinin kendi uyanışı.

alıntı: çiçeklerin anlamlarına buradan ulaştım.
devamını gör...
benim için çok büyük anlamları olan çiçek. bacağımda dövmesi bulunmakta. kimileri lotus çiçeğinin çamurda yetiştiğini ama hiç bir zaman kirlenmediğini söyler. dövmede de genellikle anlamı kötülüklerin arasından dahi iyi bir şekilde sıyrılmaktır. hiç değilse benim için tanımı bu şekilde. geçmişte hinduizm ve budizm gibi dinlerde, iç dünyanı temizleme ve kendini bulmayı simgeler.
devamını gör...
genelde pis sularda bulunur denilen bir çiçeğin anlamının temizlik saflık olması bir ironidir bence. nilüfer çiçeği de derler.
devamını gör...
bir dönem herkesin yaptırdığı dövme.
devamını gör...
(bkz: nilüfer)
devamını gör...
yetişmek için toprağa ihtiyaç duymayan, kirlenmeyen ve boyu 3 metreye varabilen çiçek.
devamını gör...
ısminin cok ozel bir hatırası olan cicek.
devamını gör...
çengel bulmacada nilüfer çiçeği'nin cevabı.
devamını gör...
özellikle insanların mindfulness aydınlanmasından sonra popüler olan çiçek. çok güzeldir orası ayrı <3
devamını gör...
antik mısır medeniyetinde gerek mitolojik anlatılarda ve gerekse gündelik yaşamda fazlasıyla kullanılmış bir bitki. kültürel önemi büyük.
görsel
lotus çiçeğinin bilimsel adı: nelumbo ve üst sınıfı ise nelumbonaceae.

daha çok yukarı krallık ile ilişkilendirilen lotus çiçeği, tanrılar ve tanrıçalar adına düzenlenen festivallerde yoğunlukla kullanılmış. bir efsaneye göre güneş tanrısı ra, dünya var olmadan önce okyanusun derinliklerinde bir lotus tomurcuğunun içinde yaşarmış. atıl güneş toumou’nun gel bana çağrısına kulak vererek güneş diskiyle birlikte hapsolduğu lotustan çıkmayı başarmış. güneş tanrısına lotustan çıkan tanrı da deniliyor. fakat aynı betimleme gök tanrısı horus için de yapılıyor. horus’un da aynı şekilde lotustan doğuşunu anlatan duvar resimleri mevcut. lotus burada insanı doğuran ana ödevinde. nasıl ki insan ana rahminden doğuyor mısır tanrıları da aynı şekilde lotus çiçeğinden doğuyor.

mitolojideki merkezi rolünün yanında lotus mısır’da gündelik yaşamda da yaygın olarak kullanılmış. verilen ziyafetlerde ziyafet süresince hizmetkârlar ellerinde lotus çiçeği tutar ve konuklara lotusla birlikte değişik çiçek gerdanlıklar ikram ederlermiş. bazen başa tek bir lotus konduğu da olurmuş. xx. hanedan dönemine ait kazılarda lotus başta olmak üzere, zeytin, akasya, meşe ve sesbania bitkisinden yapılma çelenk ve taç kalıntılarına rastlanmış. ve 18.hanedan döneminde kaymaktaşından ve altından lotus biçimli sunu kadehlerine rastlanmış. mavi lotus ((gbkz: nymphaea caerulea)) genel olarak ölülere ilişkin ritüellerde kullanılırmış. yaratılış hikayesinin geçtiği hermopolis kentiyle ilişkilendirilen bazı kadehlerin lotusdan yükselen güneş tanrısını anlattığı zannediliyor.

tanrı horus’un lotustan doğuşunun temsil edildiği bir çalışma
görsel
tehoutihotep’in kızı beyaz lotuslardan yapılan bir taç giyiyor ve elinde mavi bir lotus tutuyor / el-bersheh’teki mezarlıktan bir görsel / 9. hanedanlık dönemi *
görsel
devamını gör...
lotus çiçeği, nelumbo cinsinden yağmur ormanlarında yaşayan bitki türlerine verilen ad. yaprak yapısı üzerindeki nano sivrilikler yapışmayı önler. su gibi kapiler çekim tutunması olan maddelerde bile statik iticilik özelliğini korurlar. - vikipedi
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"lotus çiçeği" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.