özellikle küfürsüz bir platform olduğu için kafa sözlük'ün ve her siyasi yelpazeden yazarlarının düzeyli bir beyin fırtınası yapacağına inandığım başlıktır.

benim getirmek istediğim öneriler;
*pkk ile organik tüm bağlarını kesmiş ve ayrılıkçı olmayan bir kürt siyasi hareketi gayet etkili olacaktır.
*doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinin kağıt üstünde teşviklerle değil, doğrudan yatırımlar ile desteklenmesi gerekmektedir.
*kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde gerçekten nüfus planlaması politikalarının uygulanması, 20-25 çocuk yapılmasına müsaade edilmemesi lazımdır.
*cumhuriyetin kuruluşundan beri mücadele edilen ve kürt kökenli vatandaşların başına bela olan aşiret ve ağalık gibi ilkel feodal sistemin radikal tedbirlerle bertaraf edilmesi şarttır.
devamını gör...
kürdistan yapacağız diye istedikleri bölgenin antlaşma yapılarak bir 100 yıl kürtlere verilmesi. 100 yıl sonra taş devrinden hallice olan bölgede kalanlar, beceremedik agam b.kunu yiyim agam bizi geri al diye ağlayarak geri dönerler.
devamını gör...
örgütten ayrı siyasi bir oluşum olması imkansıza yakındır. hdp kendi öz varlıkları ile ayakta kalmıyor maddi olarak. bu insanlar tıpkı akpli fanatikler gibidir. o yüzden bu durum böyle gider.
devamını gör...
yukardaki önerilere ithafen;
* pkk ile organik ,inorganik bağlarını kesmiş bir kürt siyasi hareketi defalarca denendi. (hizbullah, hüdapar vs vs vs) hiçbiri de yemedi. kürtler her ne kadar dindar (şafi) bir millet olsa da "kürt" kimliklerinin önüne hiç bir şey geçemiyor, geçirmiyorlar.
*teşvik, yatırım, yol, baraj bunlarda 40 yıldır yapılıyor, faydası çok düşük.
* bu saçma olmuş, yorum bile yapmıyorum.
*bu onların yapacağı iş, devletin güç kullanarak yapacağı iş değil, bunun için onların bilinçlerinin artması gerekir.
aslında çözüm belli, ama ben burada yazarsam "silivri soğuktur şimdi"
devamını gör...
ilk yapmanız gereken kürt'lerin adına konuşmayı bırakmak, bırakın kendi kendilerini anlatsınlar. ayrıca böyle çözüm önerisi olmaz adamları tekrar türk kimliği içinde eritmeye çalışıyorsunuz zaten yıllarca bunun için mücadele vermişler. kürt kökenli demeyi bırakıp kürt demeyi öğrenmelisiniz esas olan budur. her şeyi başa sarıp nerde hata yapıldığının tespit edip o şekilde çözüme kavuşturulabilir yoksa sabahtan akşama kadar da konuşsak faydasız aksi takdirde kendi çalıp kendin oynarsın hiçbir şeyde çözüme kavuşmaz.
devamını gör...
atsız'ın bir cümlesi var. " türkün bünyesinde " ile başlayan. okuyun derim.
albayrak gölgesinde yaşamayı şeref sayanlar bizimle, gerisinin köküne kibriti çakacan. ya sabun yapacan ya da kül.
devamını gör...
başlığı açan yazar arkadaşımızın önerilerini eleştirmekle başlayayım.
pkk ile organik bağı olmayan kürt siyasi hareketi zaten var. hüda par buna örnek gösterilebilir. lakin halkın pkk ile organik bağı olmayan partilere ilgisi yoğun değil.
bölgeye yapılacak teşvikler iyi sonuçlar verebilir. lakin sorunu çözmez. zira sorunun ekonomikten öte bir de kültürel yönü var.
nüfus planlaması hiç bir soruna çözüm değil. zaten bölge ekonomik olarak iyileştirilirse o mesele hallolur. zira çok çocuk ile ekonomik durum arasında sıkı bir bağlantı var. batı şehirlerine göç etmiş bölge halkının çocuklarının daha az çocuk sahibi olmaları söylediklerimi destekler nitelikte.
ağalık gibi sitemlerin kaldırılması kürt halkı için çok iyi bir şeydir. lakin sanılanın aksine devletin çok da istemediği bir şey. zira aşiret sisteminden kurtulan halk yavaş yavaş milliyetçi bir çizgiye kayacaktır.
benim önerilerime gelecek olursak. en önemli öğe kürtlerin asimilasyon sürecine tabi tutulmasını önlemek. türkiye, kürtlerin türkçe öğrenirse ya da kürtçeyi unutursa devlete bağlılığını arttıracağını sanıyor. lakin pkk okuma yazma bilmeyenler tarafından değil, üniversite öğrencileri tarafından kuruldu. bazıları kürtçe bilmezken bazıları kürt bile değildi. ikinci husus sorunun silahlı yöntemlerle çözülmeyeceğini kabullenmek. kurulduğundan beri pkk için sürekli yok oldu deniyordu. lakin hiç bir zaman yok olmadı aksine gücünü arttıra geldi. bugün apocu çizgi suriye'de bir devlet yönetiyor. tüm dünyanın gözünde türkiye'den bile daha meşru. o yüzden sorunun çözümünde silahlı yöntem tercih edilmemeli. kürtçenin varlığının anayasal kabulü. kürtçenin eğitim dili haline gelmesi. bunlar sorunun çözümünde önemli basamakları teşkil ediyor. lakin hepsinden çok daha önemlisi böyle bir sorunun varlığını kabullenmek bile güzel başlangıçtır. hasta olduğunu kabullenmeyen bir kişiyi tedavi edemezsiniz. bir de sorunun çözümünde sadece pkk muhatap alınmamalı. pkk çizgisinde olmayan, lakin sorundan şikayetçi olan kürtlerde var. ve bu sorunun yalnızca hükümetleri ilgilendirmediği, tüm partilerin destek vermesi gerektiği de unutulmamalı. milliyetçi çizgidekiler de buna dahil.
devamını gör...
pkk'yı ezip kürtlerin barışçıl kesimi ile masaya oturmak. şiddet yanlısı olanları devre dışı bırakmak. bu iktidarla olmaz.
devamını gör...
kürt sorunu yoktur pkk sorunu vardır. pkklı hewaller toprak isteme bahanesiyle kürt sorunu üretiyorlar.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kürt sorunu için çözüm önerileri" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.