yapılan bir haksızlığa karşı aynı tarafa aynı şekilde davranılmasıdır. örneğin, birisi birini öldürdüyse o da öldürülmelidir, bir kişi birini öldürdüyse o da öldürülmelidir.
modern toplumlarda kısasa kısasın yeri yoktur. cezalandırma o ülkelerin yasaları ile yapılmaktadır.
devamını gör...
(bkz: an eye for an eye)
devamını gör...
modern toplumlarda kısas vardır, sadece belirli ilkeler ve çizgiler ışığında farklı boyutlarda uygulanır. meşru müdafa hariç hangi sebeple olursa olsun insan öldürmenin bir çok ülkede karşılığı ölümdür, kalanlarda da hapistir. ve kişi çoğunlukla ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilir yaptığı fiilden dolayı. yani bu ne demektir? olağan hayatın akışında toplumun devinimine katılma hakkının elinden alınmasıdır, tecrit edilmesidir. emin olunuz bir çok insan ömür boyu bununla karşılaşmak yerine ölmeyi tercih eder.

hangi kıtaya bakarsanız bakın, ceza hukukunda kısas temeldir. birisine suç oluşturan fiili işlediğinde verilecek ceza ne olmalıdır? sorusunun cevapları ceza kanunu olarak karşımızda bulunmaktadır. benim diyen demokratik devlette dahi en iyi ihtimalle ''topluma korku ve dehşet salmamak'' açısından ölüm yerine bir noktaya tıkıp hayatının kalanını zindan etme söz konusudur özellikle cinayet durumlarında. yani insan jakoben olabilir, ben öyle tanımlıyorum kendimi hatta, sosyalist olabilir, milliyetçi olabilir, hapçı olabilir, otçu olabilir, kitap sever olabilir, hatun sever olabilir. insanlar hep çeşit çeşit. ben saygı duyuyorum. tek istirhamım bu kadar ezberci eğitime hayır. bu üzüyor beni şahsen bence. saygılar.
devamını gör...
fatih sultan mehmet'in elinin kesilmesini isteyen kadı olayını aklıma getiren başlık.
devamını gör...
eskiden ceza bireye değil aileye verilirdi. bu açıdan kısasa kısas o gün için adil bir cezadır ancak modern ceza hukuku cezayı farklı ele alır.

insan neden suç işler sorusunu sorar ve buradan hareketle suçun cezasını verirken tekrar işlenmesini engellemek ister. diğer türlü kişi suç işlemeye devam eder.

devlet meşru zor kullanma hakkının vatandaşlarca gönüllü olarak devredildiği bir kurum olarak kuruldu. diğer türlü kan davası bitmez. üretim aksar.
devamını gör...
hammurabi kanunlarından ''göze göz, dişe diş'' yasasıyla aynı söylemdir.
devamını gör...
modern ceza hukuku anlayışında kabul görmeyen bir cezalandırma biçimidir. meselenin müebbet hapis cezasının, ölüm cezasından daha ağır bir ceza olup olmaması yönünden tartışılması hatalıdır. cezalandırmanın amacı günümüzde yalnızca bedel ödetmek olmadığı gibi modern insan hakları anlayışı da bunu reddeder. cezalandırmanın caydırıcılık, ıslah gibi başkaca hedef yahut gerekçeleri vardır. cezaların ağırlığı, önleyiciliği vs tartışılabilir yahut geçmişle kıyaslanabilir fakat kısasa kısas dediğimiz aynıyla mukabelenin günümüz adalet anlayışıyla bağdaşmadığı, bir yeri de olmadığı kanaatindeyim.
devamını gör...
melih gökçek'in eski fransa cumhurbaşkan'ı nicolas sarkozy'e karşı "sakıza sakız" olarak uyguladığı eylem.


devamını gör...
özellikle m.ö. 1700'lerde yaşayan babil kralı hammurabi'nin kanunlarında yer alan sıkı yönetim biçimi.
modern hukuka aykırı olsa da, o dönemin adaletini aratmaktadır.
(bkz: özlenen günler), (bkz: bir zamanlar mezopotamya)
devamını gör...
eski dönemlerde kullanılan ve günümüzde de ekonomik ve hukuksal olarak gelişmemiş ülkelerde uygulanan bir bakıma hukuk sistemidir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kısasa kısas" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.