psikoloji tarihinin en çok merak edilen yayımlanmamış eseri:
c.g. jung'un 1914 ile 1930 yılları arasında üzerinde çalıştığı mahrem notlar. (bkz: liber novus)

ara edit: "konuşmam kusurlu. sözlerle ışıldamak istediğimden değil, o sözleri bulmak olanaksız olduğu için imgelerle konuşuyorum. derinlerden gelen sözleri başka hiçbir şeyle ifade edemem." diyor jung. kitabın geneline bu yaklaşımla bakılabilir.

notlardan oluştuğu için deneme, anı ve araştırma türlerinden özellikler taşıyor.

çok yavaş bir şekilde, kişisel olarak yarattığı anlam düşünülerek okunduğunda aydınlanma anları yaşatıyor.

ilk bölümü okuyorum henüz. sanki tanrının karşısında varoluşu tartışıyor ve kendine tanrıymış gibi cevap veriyor.

"bu çağın insanı! kahkahanın tapınmaktan daha aşağı olduğuna mı inanıyorsun? ölçün, ölçerin nerede? kahkahaya ve tapınmaya yaşamın toplamı karar verir, senin yargın değil."

--- alıntı ---

bu çağın ruhu bana fısıldadı: “bu yüce anlam, bu tanrı imgesi, bu sıcakla soğuğun birbirinde erimesi, bu sensin, sadece sen.” ama derinliklerin tini bana seslendi: “sen bitmeyen dünyanın bir imgesisin, oluşun ve göçüp gitmenin bütün son gizemleri içinde yaşar. bunların hepsine sahip olmasaydın, nasıl bilebilirdin?”

insani zayıflığım adına, derinliklerin tini bana bu sözü verdi. yine de bu söz de fazla çünkü onu isteyerek söylemiyorum, söylemem gerektiği için söylüyorum. konuşuyorum çünkü konuşmazsam ruh beni neşe ve yaşamdan mahrum bırakıyor. ben onu getiren ama elinde ne taşıdığını bilmeyen esirim. efendisinin söylediği yere koymazsa taşıdığı şey ellerini yakar.

bu çağın tini benimle konuştu ve şöyle dedi: “neyin sıkıntısını çekiyorsun ki seni tüm bunları söylemeye zorluyor?” bu korkunç bir ayartmaydı. beni buna hangi iç ve dış sıkıntının zorlayabileceğini düşünmek istedim ve kavrayabileceğim hiçbir şey bulamadığım için neredeyse bir tane uyduracaktım. ama böylece çağımızın tini neredeyse konuşmak yerine yine nedenler ve açıklamalar üzerine düşünmeme neden olacaktı ama derinliklerin tini benimle konuştu ve şöyle dedi: “bir şeyi anlamak yola dönüşün köprüsü ve olanağıdır. bir şeyi açıklamaksa zorbalık, hatta bazen cinayettir. bilginler arasındaki katilleri saydın mı?”

bu çağın tini ise bana geldi ve önüme bilgilerimi içeren büyük ciltler koydu. sayfaları cevherdendi ve bunlara çelik bir kalemle amansız sözcükler kazınmıştı. bana bu amansız sözcükleri gösterdi ve şöyle dedi: “çılgınlıktır söylediklerin.”

--- alıntı ---
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kırmızı kitap (kitap)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.