1.
yönetmenliğini yılmaz erdoğan'ın yaptığı hüngür hüngür ağlatan 2013 yapımı filmdir. bu film vesilesiyle rüştü onur ve muzaffer tayyip uslu gibi çok değerli iki şairi tanımış oldum. şiirlerini çok seviyorum hepsi içime dokunuyor. mert fırat ve kıvanç tatlıtuğ oyunculuğu çok iyidi izlemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
2.
bu filmi izledikten sonra muzaffer tayyip uslu ve rüştü onuru çokça araştırmıştım. kim bilir yazılacak ne çok dizeleri vardı. ne büyük aşklar yaşayacaklardı. iyi ki böyle bir film vardı ve onları tanıdık. belki de isimleri yitip gidecekti, sesleri hiç duyulamayacaktı. ama şu an en azından bu dünyadan bir muzaffer bir de rüştü geçti diyoruz iyi ki.
"diyecekler ki arkamdan
ben öldükten sonra
o, yalnız şiir yazardı
ve yağmurlu gecelerde
elleri cebinde gezerdi
yazık diyecek
hatıra defterimi okuyan
ne talihsiz adammış
imanı gevremiş parasızlıktan."
muzaffer tayyip uslunun bu dizeleri daima aklımda kalacak.
devamını gör...
çok sevdiğim filmdir.
kıvanç tatlılığun zayıf hali için bile izlenir.
devamını gör...
yanlışlıkla denk geldiğim, izledikten sonra üst üste iki tane sigara yaktığım film. belçim bilgin'in oyunculuğunu çok beğenmesem bile mert fırat ve kıvanç tatlıtuğ rollerini iyi taşımış.tarih yeni yeni 1940'ları gösterirken başlıyor film. dönemin şartlarına çok iyi değinildiğini düşünmüyorum ama karakterlerin iç dünyası oldukça güzel yansıtılmış.

--! spoiler !--

kız şiirden anlıyorsa beni seçer. anlamıyorsa zaten senin olsun.

--! spoiler !--
devamını gör...
''sen çok güzelsin, sebepsiz de gülebilirsin.''

devamını gör...
"insanoğlu hocam iyi davranınca çabuk unutuyor".
devamını gör...
buram buram edebiyat kokan bir film yapmışlar. köşede kıyıda saklı kalmış iki değerli sanatçımızı tanıtımları icin de ayrıca teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum. oyunculuklar da çok basarili. siirseverler aşık olabilirler bu filme
devamını gör...
kelebeğin rüyası, yılmaz erdoğan'ın yazıp yönettiği 2013 yapımı dram filmidir. başrollerini kıvanç tatlıtuğ ve mert fırat'ın paylaştığı film, ıı. dünya savaşı döneminde zonguldak'ta yaşayan genç şairler rüştü onur ve muzaffer tayyip uslu'nun hayat hikâyesini anlatıyor. o dönemde şairlerin mehmet çelikel lisesinde edebiyat öğretmeni olan behçet necatigil'i de yılmaz erdoğan canlandırmaktadır.
ayrıca(bkz: kelebeğin rüyası)
- neden kötü davrandın ?
- insanoğlu hocam iyi davranınca çabuk unutuyor .
kelebeğin rüyası bir alıntı
devamını gör...
genç yaşta ölen iki tane yazarın acıklı hayatını anlatan filmdir.
devamını gör...
''şiirden anlıyorsa beni seçer, anlamıyorsa zaten senin olsun'' alıntısıyla karşılaştıktan sonra izlemeye karar verdiğim bir filmdir. zonguldak'ta geçen, iki güzel şairin hayat hikayesinden uyarlanmıştır. yılmaz erdoğan'ı behçet necatigil rolünde görünce pek bir yakıştırdım. filmi izledikten sonra en sevdiğim söz şuydu:''(kömür madenini kast ederek) kızlara göre bir yer değil. daha doğrusu insana göre bir yer değil. '' insana göre olmayan yerlerde insanlar için çalışanlara da selam olsun.
devamını gör...
çok güzel film çok. niye 7 yıldır izlememişim anlamadım. yılmaz erdoğanın kalemi çok kuvvetli gerçekten.
devamını gör...
şiirimizde garip akımının çok güçlü örneklerini vermiş iki taşra şairinin çok kısa ve acıklı hayatlarını anlatan film.
tanınmış garipçilerle aynı döneme rastlayan hayatları, onlara tanınma fırsatı vermemiş maalesef. halbuki şiirleri bize öğretilen garipçilerden eksik yada daha kötü değil.
birbirinden haberli olup olmadıklarını bilmem ama orhan veli, oktay rifat ve melih cevdet'le aynı zamanda rüştü onur ve muzaffer tayyip aynı rüyayı görmüşler farklı şehirlerde, farklı uykularda.
devamını gör...
inanılmaz başarılı bulduğum filmdir. kıvanç tatlıtuğ oyunculuğu ile bir kez daha neden bir numara olduğunu göstermiştir.
devamını gör...
yılmaz erdoğan'ın çektiği en iyi filmdir.
devamını gör...
filmde geçen “her kadının bir şiirlik canı var “sözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren muazzam bir yapıt
devamını gör...
ilk izlediğimde travmatik bir etkisi olmuştu bende, türk sinema tarihindeki en iyi filmlerden.
devamını gör...
edebiyat ve şiirseverlerin bir ayrı beğeneceğini düşündüğüm film. inanılmaz şekilde içime işlemişti. uzun zaman önce izlemiş olmama rağmen sanki daha dün izlemişim gibi aklımda.
devamını gör...
bir yılmaz erdoğan filmi ...
devamını gör...
çok güzel bir filmdi gerçekten de. bir türk filmi bu kadar güzel olduğu için sevinmiştim. özellikle dönem filmlerini sevenler için harika bir tercih olacaktır, azcık da edebiyattan anlayan ince ruhlu biriyseniz izlememek için hiçbir sebebiniz yok demektir.
devamını gör...
iki şâir kuzenin hikayesini şâir kuzenimle izlediğim ve edebiyatı her sahnede gösteren bir başyapıt.
ayrıca filmden sonrasında her kadına bir şiirlik canı varmış gibi bakmamıza vesile olmuştur kelebeğin rüyası
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kelebeğin rüyası" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.