1.
rakının yanında iyi giden çok tatlı bir yaz meyvesi.
devamını gör...
2.
kokusunu cok sevdigim,güzeline denk geldiysem affetmediğim meyve.
devamını gör...
3.
kavunu karpuzdan daha çok severim
devamını gör...
4.
güzelini bulmadıktan sonra pek bi anlamı olmayan meyve
devamını gör...
5.
meze olarak güzel gider
devamını gör...
bir çeşit dondurma tabağıdır.
devamını gör...
dünyanın en güzel meyvesi olabilir.

o kokusu büyüleyici, mest edici.

bütün meyvelerin hastasıyım ama bu deli pıçırığın yeri başka bee.
devamını gör...
rakı içmedikçe tüketmediğim güzel yaz meyvesi. kırkağaç cinsi makbuldür.
devamını gör...
eskiden diyerek başlıyorum çünkü günümüzde pek gözüme ilişmiyor. "topatan kavunu" vardı, mis gibi kokardı.
kavun denince benim aklıma direk rakı geliyor, biraz da beyaz peynir varsa ve karşında da sevdiğin oldu mu kadehleri huzura, sağlığa tokuşturduğun değme gitsin.
devamını gör...
10. (tematik)
bir kavun her zaman kavun değildir.

faruk, çakır ben ve emrah deniz kenarında oturuyoruz. deniz kumu olan ayaklarımızı birbirine sürterek temizliyor ve denizi izliyoruz. hepimiz on iki yaşındayız; yüzmüşüz, yorulmuşuz, acıkmışız. çakır'ın annesi hepimize kavun dilimleri getiriyor, denize doğru ayaklarımızı uzatmış kumda otururken elimizde kavun dilimi denizi izliyoruz ve hala çok açız. kimse birbirine bakmıyor ve ellerindeki kavun dilimlerini parmak uçları ile tutarak bekliyor.

bir kaç hafta önce mahallenin yaşça bizden büyüğü on dört on beş yaşlarındaki ismail abinin çakır'a hayatın sırrını vermesi ile başlıyor her şey. "çakır, kavun var ya aynı a. gibi" önce çakır bunu faruk'a söylüyor sonra faruk emrah'a ve emrah da bana. saçma sapan konuşmayın ya diyoruz hepimiz, olur mu öyle şey. olmaz tabi diye tekrarlıyoruz. bu konuyu hiç duymamış gibi yaparak kapatıyoruz, herkes evlerine gidiyor.

ertesi gün cengiz amcayı kavun poşeti ile eve giderken görüyorum, gülüyorum sonra servet amca ve hatta nurhan yenge. tüm mahalle çocukları ortak bir aş ermeye mahkum oluyor birden bire. kavun satışları artıyor, borsa güne şaşkınlıkla uyanıyor. sonraki günler boyunca mahallede oyun oynayan çocukların yanında geçen herkes keskin bir kavun kokusu alıyor.

dayanamıyor ve anneme koşarak gidiyorum "anne kavun alsana çok yiyesim geldi" diyorum. annem dolaptan karpuz dilimi kesip bana veriyor ve balkonda karpuz yerken kavunu düşünüyorum.
devamını gör...
iki gözümün çiçeğidir, sevmediğim yazı bir nebze sevmemi sağlayan nadir şeylerden biridir. muazzam kokusu ve tadı ile neşemi artırır, bunaltıcı sıcakların buharlaştırdığı enerjimi yükseltir. daha överim de manyaklığımı daha fazla ortaya sermemek için bu girdiyi burada bitiriyorum*
devamını gör...
karpuz meyvesi gibi o da yerde; toprakta büyüyen, büyük, sulu ve aşırı früktoz içeren meyvelerden bir tanesidir. çocukluğumuzun vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesidir. tam olgunlaşmış halinin aşırı şeker içermesiyle insanların sevdiği ve çok tükettiği bir meyvedir. içeriğindeki yüksek miktardaki früktoz oranı diyabet hastaları için pek uygun değildir. ölçülü yenebilecek bir meyvedir.
devamını gör...
kaşıkla yenilecek kıvama geleni makbul olan bol çekirdekli yiyecek.
devamını gör...
karpuzun yanında yüzüne bakmadığım meyve.
devamını gör...
benim için beyaz peynirle yenmesi gereken bir meyvemiz.
devamını gör...
iki gözümün çiçeğidir, çok sevdiğim yazı bin kat daha sevmemi sağlayan bir çok şeyden biridir. muazzam kokusu ve tadı ile neşemi artırır, bunaltıcı sıcakların buharlaştırdığı enerjimi yükseltir. daha överim de rakı ve peynir ile de olan manyaklığımı daha fazla ortaya sermemek için bu girdiyi burada bitiriyorum.

tamamen özgün bir yazı oldu ha?
devamını gör...
yazın en güzel nimeti bence bu.

alkole de çok yakışıyor.

bugün tohumları saksıya bıraktım. geçen sene geç kalmıştım ekim için. bir kere daha deniyorum.
devamını gör...
kilosu an itibariyle 15 türk lirası civarında gezen meyve.
devamını gör...
hakiki manisa kırkağaç kavununu bulursanız afetle yiyin kafa göz dalın. *
devamını gör...
dünyanın en pahalı kavununu japonlar yetiştirir. japon kültüründe hediye vermek çok önemlidir. bu yüzden japonların hediye paketleri bile sanat eseridir. kavun da japon halkı için önemli bir hediye nesnesidir.
japon kavunları neden bu kadar pahalıdır
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kavun" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.