1.
makineleşmeyle birlikte sermayenin üretim araçlarını tekelleştirmesinin sonuçlarını anlamak isteyenlerin okuması gereken bir yazar. bireysel üretim modelinin yok olmasını, insanların doğaya ve kendisine yabancılaşmasını, her şeyin piyasa için olduğu bir dünyayı muhteşem bir dille ve imgelemle anlatan yazar. gazap üzümleri okuduğum zaman kapitalizmin insan üzerinde yarattığı çaresizliği ve çelişkiyi çok daha iyi anlayabilmiştim.
devamını gör...
2.
genelde işçi sınıfını ve ezilmiş insanları anlatır, fareler ve insanlar kitabı beni derinden etkilemiştir
devamını gör...
3.
inci kitabı etkileyicidir
devamını gör...
1962 yılı nobel edebiyat ödülü sahibi yazar. eserlerinde işçi yaşamını ve toplumsal sorunları gerçekçi bir anlatımla konu edinmiştir.
devamını gör...
gecen yüzyılın ve amerikan edebiyatının en büyük romancilarindan biri. birkaç vasat kitabı dışında her yazdığı saheserdir. cennetin doğusu favorim.
devamını gör...
gazap üzümleridir, mutlaka okunasıdır...
devamını gör...
keskin ve açık bir dil kullanarak yazdığı kısa eserlerinde tek bir mesaj vermekle yetinmez. insanın tüm foyalarını, eteğindeki taşlar bilip korkmadan döker ve bunu yaparken, okuyucuyu şaşırtacak kadar dürüst bir dil kullanır. siz kendi payınıza düşeni alırken, bir taraftan mahcubiyet bir taraftan da hüzün duyarsınız. yazar yetmezmiş gibi insanın zaaflarını eleştirerek bir boy aynası işlevi görür. bu aynadan kendinize, bedeninizin arkasındaki benliğinize ve tüm bunların üzerindeki çürüklere bakmanızı sağlar
devamını gör...
kitaplarında genellikle toplumsal sorunlara değinen, gazap üzümleri kitabıyla tanıştığım amerikalı yazardır.
devamını gör...
bütün kitaplarını "cennetin doğusu" için hazırlık olarak gören yazardır. tüm eserleri güzel olan ender yazarlardandır. fareler ve insanlar, inci ve gazap üzümleri'ni beğenir; cennetin doğusu'nda yazarlığına aşık olursunuz.
devamını gör...
iki bira ve biraz patates ile "anlat abi, ne olcak bu insanları hali?" diye sorup saatlerce dinlemek isteyeceğim abdli yazar.
toplum sorunlarına bastığı parmak ve bu sırada insan ruhundan makas alışları dikkate şayandır.
(bkz: fareler ve insanlar)
devamını gör...
gazap üzümleri. normal bir hayatın, normal bir anlatımla ilmek ilmek zihninize dokunur. bankadan haczedilen topraklarıyla, o aile ile kamyonete biner yola çıkarsınız.
devamını gör...
fareler ve insanlar romanıyla tanıdığım yazar. kitapla ilgili spoiler vermicem ama bitirdiğinizde "ah lennie!" diyeceksiniz, emin olun.
devamını gör...
şu an için iki kitabını okuduğum (farler ve insanlar, inci) ve dahsınıda okumayı planladığım yazardır.
devamını gör...
"bu dünyada emin olduğum bir şey varsa, o da kimsenin başkasının yaşamına karışmaya hakkı olmadığıdır."
fareler ve insanlar kitabının sonu beni çok duygulandırdı. filmi de var izlemeyi planlıyorum.
devamını gör...
gerçekçilik edebi akımını seçmiş ve bunu da çok başarılı yansıtmış bir yazardır. yaşadığı monterey bölgesi, erken yaşta farkli çiftliklerde çalışıp ormanları keşfetmesi bu tarzını oturtmasında büyük fayda sağlamış. hayatta ne yapmak istediğini bilen bu yönde adımlar atan yazarımız "yazmasına katkı sağlayacağını"düşündüğü için standford üniversitesinde ingiliz edebiyatı okudu ama bitirmedi. beklentilerini karşılamamış olsa gerek.. boyacılık,inşaat işçiliği,çiftçilik vb farklı işler yaparak işçi sınıfını gerçekten bilmiş.


işin özü önce kendini tanımış, sonra insanı ve çevreyi tanımak için sürekli çalışmış başarısının sırrı tam olarak da budur bence
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"john steinbeck" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.