1.
üzerinde çok fikrimin olmasına rağmen sizin fikirlerinizi almak istediğim konu
devamını gör...
idam sehpasında hapşıran mahkuma "çok yaşa" demek gibiydi bazı umutlarımız. - şener şen
devamını gör...
bir insanın hayatına yasalar uyarınca yasal olarak son verme eylemi olarak tanımlanabilir. doğruluğu veya yanlışlığı hakkında her hukukçu farklı bir şey söylediği için net bir görüşe varılamayan bir kavramdır. kanaatimce yanlış olan uygulamadır çünkü geri dönüşü yoktur. insanlar akılları ile değil de duyguları ile hareket ettiği için, anlık duygu değişimleri bile bir insanın hayatına mal olabilir..(bkz: yeşil yol(film)).
devamını gör...
insanın insana karşı en şerefizce cezalandırma yöntemidir. avusturya'dan bir idam mahkumu victor hügo'ya mektup yazar ve durumunu bildirir. victor hügo bu mahkumun yaşamı üzerinde sorumluluk hisseder ve o da avusturya kralını bir mektup yazarak şöyle seslenir;

''20. yy'de idam cezası şüphesiz dünyada ortadan kalkacaktır. siz neden bu cezayı bugünden yasaklayıp ülkenizde 20.yüz yılı yaşatmayasınız?''

mektup etkili olur.

idam cezası devlet eliyle apaçık işlenen cinayetin ve kan davasının adıdır. kesinlikle bir caydırıcılığı da yoktur. bu konuda abd'den örnekler vermek isterim. abd'de idam cezasının yasal olduğu eyaletlerle, idam cezasının olmadığı eyaletler arasında suç oranlarında fazla bir farklılık yoktur. idam cezasının kalktığı eyaletlerde bir suç artışına da rastlanmamıştır. fakat çoğu örnekte görülmüşür ki, şüpheli kişi idam edildikten sonra masum olduğu kanıtlanmıştır.
çin devletinde devlet eliyle idam mahkumlarının organlarının mafyaya satıldığı örnekler de görülmüştür. bu da gösterir ki bir çok durumda devlet vatandaşından daha suçlu ve tehlikelidir. çünkü en organize şekillerde suç işleme imkanları vardır.

yazının başında söylediğim insanın insanı en şerrefsizce cezalandırma tekniği olduğu sözümü değiştiriyorum. son yıllarda ülkemizde bundan beter cezalandırma teknikleri icat olunmuştur. bunlardan en bilineni tabii ki f tipi cezaevleridir. ondan sonra günümüzde uygulanan, bir şahıs her hangi bir terör örgütünden suçlu yahut şüpheli bulunduğunda onun bütün sülalesini cezalandırmaktır. hukuki terimle suçun şahsiliği ilkesinin yerle yeksan edilmesi. zaten masumiyet karinesi denen ilke neredeyse hiç olmamıştır.
devamını gör...
etimolojik olarak arapça yok olma anlamına gelen adem kelimesinden türetilen, bir infaz çeşidini anlatmak için kullanılan kelime.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"idam" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.