ebu bekir'in kızı, hz muhammed'in eşi.
rivayete göre hz. muhammed ile evlendiğinde 9 yaşında olan kişi.
devamını gör...
peygambere helal kılınan kadınlar muhteviyatlı ahzab 50 ve 51 indirilince "görüyorum ki rabbin senin keyfine koşturuyor" diyerek islam dünyasındaki ilk sorgulama girişiminde bulunmuş (ya da postayı koymuş diyelim) akıllı ve biraz da deli dolu bir kadın. çok genç yaşta evlendirildiği muhammed'i delicesine kıskandığı kesindir. muhammed'in ayet gelecek bahanesiyle evden çıktığı bir vakit kendisini takip etmiş, muhammed bunu farkettiğinde ise sağlam bir dayak yemiştir. olgunluk döneminde güç sahibi olabileceğini anlamış ve bunu da sonuna kadar kullanarak pek çok ihtilafı gidermiş, muhammed öldüğünde bir süre fiilen ipleri de eline almıştır. kendisi hırçın, sorgulayıcı ve enteresan bir takım hadislerin konusu olduğu için islamcılar tarafından pek anlatılmak istenmez yahut anlatılacaksa da idealize edilerek anlatılır.
devamını gör...
aişe bint ebu bekir, islam peygamberi muhammed'in eşlerinden biri, halife ebu bekir'in kızı. kureyş kabilesinden olup, muhammed'in ölümünden sonra siyasi açıdan önemli bir rol oynamıştır. islamiyeti kabul eden on dokuzuncu kişi olup çok sayıda hadis rivayet etmiştir.
devamını gör...
zekidir, gençtir, peygambere sözünü gecirir, hatta kendusi ayse'den çekinir. hazretlik bir durumu yok. bildiğin ayşe. geçiniz.
devamını gör...
muhammed ile 6 yaşında evlenip 9 yaşında gerdeğe girmiştir.
kaynak : www.dinvemitoloji.com/2018/...
devamını gör...
sanıldığı gibi evlendiğinde 9 yaşında olmayan kadın. peygamber eşi, ebu bekir kızı. tarihte ali ile karşı karşıya kalmıştır. tarihsel arka planı bilmeden sallayanların uydurduğu hadislere göre evlendiğinde 9 yaşında imiş. oha.

bir kere arap toplumunda bir adet vardır arkadaşım. araplar senin benim gibi doğum günü tarihi yazıp kutlayan insanlar değil. araplar ergenlik çağına giren erkek ve kıza tören yaparlardı. kız çocuklarında gömlek giyme töreni diye bir şey vardır. kız çocuğu adet olunca gömlek giydirilir ve kadın sıfatı verilir. bir kız 13-17 yaşında adet oluyorsa - ki sıcak toplumlarda 13 yaş normal- demek ki aişe 13 yaşında adet olunca yaş almaya başlamış. 13+ 9 ne etti? 22. demek ki neymiş bro? 9 değilmiş. sene 2021, 22 yaşında evlenen kadın yok mu? benim yengem dayıma verildiğinde 14 yaşındaymış. hayırdır?
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"hz. ayşe" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.