1.
türkçesi tüfek, mikrop ve çelik olan efsane kitap. yazar, kitabında neden amerikan yerlileri avrupa kıtasını keşfetmedi de bunun tam tersi oldu sorusundan yola çıkar ve de konuyu deşe deşe vizyonumuzu geliştirir. başucu kitabıdır.
devamını gör...
2.
başlığı beğendim ve 37 kitaplık sıramın başlarına aldığım kitaptır.
devamını gör...
3.
jared diamond bu kitabı (kitabı yazmadan 25 yıl önce) yali adındaki bir yeni gine siyasetçisinin sorduğu soruya cevap olarak yazmıştır.
ayrıca kitabın belgeseli de vardır, enfestir.
devamını gör...
4.
bölümde sürekli okumamızı önerdikleri ama asla başlayamadığım kitap:(
devamını gör...
jared diamond tarafından yazılan insanlık tarihinin en başından insanların, bitkilerin ve hayvanların evcilleştirilmesini anlatıyor. kıtalardaki keşiflerin nedenlerini ve önceliği anlaşılabilir bir şekilde açıklanmış. insanlık tarihine ilişkin merakınız varsa zevkle okuyabilirsiniz.spoiler !--

yeni gine, afrika, amerika, avrupa ve asya kıtalarını ele almış. tarihte ilk yerleşen çiftçiler ve avcılıkla geçinenler arasındaki savaşları anlatıyor. benim için en ilginç olan şey bu savaşları çoğunlukla çiftçilerin kazanıyor olması. nedenini okuyunca görürsünüz.:)

--! spoiler !--
devamını gör...
aslında;
günümüzdeki toplumlar arasında bulunan gelişmişlik farklarını, uygarlığın ortaya çıkmaya başladığı yıllara giderek insan-doğal çevre ilişkilerine dayandırıyor. özetle diyorki: coğrafya kaderdir.
devamını gör...
insanlık tarihini anlamak isteyenlerin başucu kitabı olması gereken, şiddetle tavsiye ettiğim, ufuk açıcı kitap.
devamını gör...
2005'te national geographic society tarafından kitaba bağlı kalarak çekilen ve aynı isme sahip bir belgesel yayınlanmıştır.
devamını gör...
önsözünde türklere teşekkür ettiği yazan kitap. eyvallah biz teşekkür ederiz jared abi.
devamını gör...
10.
biraz fazla şişirildiğini düşündüğüm kitap.
devamını gör...
11.
tarihsel açıdan tüm esıtsizliklerin coğrafyaya bağlandığı kitaptır. yazar, ırkların farklı olmadığını savunmaya çalışırken herşeyi 'coğrafya kaderdir'e sonuçlamıştır. mikrop teorisi genel anlamda kabul görse de bugünkü eşitsizliğin sebebinin dünyanın şanslı coğrafyasında doğup-doğmamak olduğunu ve suçun avrupada ki zihniyette olmadığını savunmak biraz deli işi. doğa yasası, kapitalizm, emperyalizm, sınfsal eşitsizlikler, sömürgeler, üretim ve tüketim orantısızlıkları gibi tarihten bugüne gelen dünya sorunlarını tek başına açıklayamaz..
devamını gör...
12.
esg bu kitabı tarihçi gözüyle taraflı bulur.
devamını gör...
13.
bu kitabın antidotu fukuyama'nın tarihin sonu kitabıdır. bütün bir gelişimi coğrafyaya bağlamak aşırı bir sadeleştirme olmuş. bu kitabın problemi bu.

fukuyama coğrafyanın kader olmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor.
devamını gör...
jared diamond'un kitabıdır.

dünya üzerinde yaşayan insanların genel olarak 13.000 yıllık tarihini anlatan kitaptır.

bir örnek verecek olursam avrupa, amerika'yı keşfetmeyi başardı da neden amerika avrupa veya diğer kıtaları keşfedemedi gibi sorulara cevap veren gayet iyi bir kitaptır.
devamını gör...
kesinlikle okunması gereken kitap.
devamını gör...
amerikanın kızılderilileri, afrikanın siyahları, asyada yaşayan halklar, avustralyanın aborjinleri, yeni zelandanın maorileri... avrupanın beyaz ırkı tarafından zorla hristiyan yapılmış, işgalci avrupa ülkesinin dilini konuşmak zorunda bırakılmış, öldürülmüş, köle yapılmış, toprakları elinden alınmış, 5 yaşındaki küçücük siyah kızların elleri tarlada iyi çalışmadıkları için kesilmiş ama bunlar avrupalılar zalim olduğu için değil, şartlar avrupalılardan yana olduğu için diyor yazarımız
devamını gör...
okullarında mantık dersleri verilmeyen, neden-sonuç ilişkilerini kuracak analiz yeteneği olmayan, hayatını 500 kelimeyle idame ettiren, okuduğu metni bile anlayamayarak pisa sınavlarında dibe vuran ülkenin insanlarının okuduğu halde anlamadığı kitaptır.
devamını gör...
francisco pizarro'nun inka imparatorluğu işgali ile ilgili çok güzel konulara değinmektedir. herkese güvenen ve dostça yaklaşan, gelişmiş silahları bulunmayan ve okuma-yazma bilmeyen amerikan yerlilerinin, teknolojik olarak üstün, okuma-yazma bilen ve daha zeki-kurnaz ispanyollar tarafından nasıl yenildiğini hayretle okuyor insan. düşünün 186 ispanyol 70.000'in üstünde amerikan yerlisini yenebiliyor. eğer olayları yazanlar abartmıyorlar ise durum bu.
devamını gör...
kitabın bir de belgeseli vardır:


henüz bir türlü fırsat bulup da okuyamadıysanız, okuma listenizde hep başka öncelikli kitaplar varsa benim gibi en azından belgeselini izleyebilirsiniz.
devamını gör...
okunması gerekendir. biraz sıkabilir ancak insana çok şey katar.
(bkz: tüfek, mikrop ve çelik)
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"guns germs and steel (kitap)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.