çeşitli geri dönüşebilen maddelerin işlevlerini yitirdikten sonra hammadde haline evirilmesi ve tekrardan işlevlendirilmesi , imal edilmesi süreci.
devamını gör...
bugün apartmanın girişine kutu koymamızın faydalı olabileceğini önerdiğimde tuhaf karşılanmama sebep olan durumdur. aslında yapmaya çalıştığım şey bu kadar normalken toplumumuz durumu kabullenmemek konusunda ısrarcı olması acı vericidir.
devamını gör...
belki de gündemde en çok olması gereken şeylerden biri, zorunluluk, çevre alarmları yanmaya başladı bile, hep hep hatırlamamız gerek, bu yüzden bildiğiniz şeyi tekrar hatırlayalım diye yazıyorum, aklımıza kazımamız gerek artık, devletlerden talep edebilmek için, şart koşabilmek için
devamını gör...
bir menfaat olmadan, türkiyede gelişmesinin zor olduğu çevreci bir eylemdir. toplumsal bilinçlenme sağlanmadıkça maalesef başaramayacağız.
devamını gör...
keşke ülkemizde uygulanabilse. yurtta kalırken plastiklerimi, kağıtlarımı, camlarımı hatta mavi kapaklarımı bile biriktirip hepsini dönüşüme atardım. artık çevremde dönüşüme kazandırılabilecek bir sistem olmadığı için yapamıyorum. ufak da olsa dünyayı kurtarıyormuş gibi hissederdim artık onu da hissedemiyorum.
devamını gör...
ülkemize yasa olarak gelmesi gereken şeylerden biridir*. ekolojik ayak izlerimizi ne kadar azaltırsak hem kendimiz için hem de dünya için belki ufak da olsa bir şey yapabiliriz.
devamını gör...
demir, çelik, kağıt, plastik, kauçuk, cam gibi atık maddelerin hammadde gibi kullanılarak, çeşitli işlemler sonucunda şişe, kutu, plastik, kağıt gibi yeni bir maddeye dönüştürülerek kullanılır hale getirilmesine denir.
devamını gör...
ülkemizin ciddi anlamda en büyük sorunlarından biri.

eskiden sahip olduğumuz herhangi bir elektronik gerecin yedek parçasının ya da tamirinin daha ulaşılabilir olduğunu düşünüyorum. şimdi de araştırınca birçok parçaya erişim mümkün ancak hem tamir hem yedek parçada fiyatlar o kadar dengesiz ki, çoğu insan "tamir edeceğime yenisini alırım" düşüncesiyle olanca elektronik atık meydana gelmesine sebep oluyor. şöyle bir evinize bakın, bozuk olduğu için kullanmadığınız ve "nasılsa bununla bir şeyler yaparım" dediğiniz irili ufaklı birçok plastik içerikli elektronik gerecin bulunduğunu göreceksiniz. evde bu tarz eşyaları tutmayı sevmiyorsanız kaç kere elektronik bir gereci çöpe gönderdiğinizi düşünün.

elektronik atıkların geri dönüşümüne yönelik çalışan birkaç özel girişim var ancak hiçbiri maalesef yeterli düzeyde değil, insanların bu tarz oluşumların varlığından bile haberi yok. geri dönüşüm çoğu belediyenin gündeminde kalıcı olarak yer almıyor, öyle ki elinizdeki kullanılmayan elektronik eşyayı gönderebileceğiniz bir işletme bulmak son derece zor. normal atıklarda bile organik, plastik, kağıt, metal, cam gibi atıkları ayrıştırma konusunu uygulamak imkansızken elektronik atıkların düşünülmesi herhalde ikinci planda kalmakta. gerçi "sıfır atık" gibi güzel bir düşünceyle yola çıkılan noktada çöp ithal ettiğimiz gibi kötü bir gerçeklikle karşı karşıyayız, insanlar bu nedenle hastalanıyor, bitkiler ve hayvanlar ölüyor. yaşayacak alanımız kalmıyor resmen.

bir şey yapmamız gerek ama ne?
devamını gör...
avrupa birliği uyum yasaları kapsamında türkiye'de de yıllar önce yürürlüğe giren elektronik atık mevzuatına rağmen, işlerlik kazanması için atılması gereken adımların malesef hiçbirinin atılmadığı, sistemin sürekliliği özel girişimlerin insafına bırakılmış olan, insanlığın temel yükümlülüklerinden. yönetmeliğe göre satın aldığımız elektronik cihazların geri dönüşümüyle yükümlü olan üretici ve dağıtıcı firmalardan, bu yükümlülükleri yerine getirmelerini talep etmek, cihazlarımızın kullanım ömürlerini mümkün olduğunca uzatmak için bakımlarını ihmal etmemek, çalışır durumdakileri yeri geldiğinde bağışlamak, miadını dolduranlar için de elektronik atık geri dönüşüm merkezleriyle irtibata geçmek dışında yapabileceklerimizin artması beklenendir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"geri dönüşüm" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.