1.
m.ö 100 m.ö 44 yılları arasında yaşamış, dünya tarihinin gördüğü en büyük siyasetçi, devlet adamı ve komutanlarından biridir. roma'nın cumhuriyetden imparatorluğa geçişinde önemli isimlerden biri olmasına karşılık kendisi hiçbir zaman imparator unvanını kullanmamış ömür boyu diktatör payesi altında ülkeyi yönetmiştir. onun döneminde bütün galya kontrol altına alınmış, mısır roma'nın vilayeti olmuş, anadolu'da roma hakimiyeti perçinlenmiş ve siyasi rakiplerini ortadan kaldırarak mutlak gücün sahibi olmuştur. m.ö 44 yılının 15 mart'ında ise senatoda başını marcus junius brutus'un çektiği cumhuriyeti kurtarmak ve krallığın tekrar gelmesini önlemek isteyen senatörler tarafından bıçaklanarak katledilmiştir. lakin bu senatörler halk tarafından bırakın minnetle karşılanmayı büyük bir öfke tufanıyla karşılaşmış ve roma'dan kaçmak durumunda kalmışlardır. caesar’ın getirmesinden korkulan tek adamın yönettiği imparatorluğu ise yeğeni octavius yani geleceğin augustus'u getirecektir.
devamını gör...
günümüzün en çok bilinen tarihi şahsiyetidir.
devamını gör...
kanımca hannibal barca ile birlikte tarihin en büyük komutanı. iskender, cengiz, timur vs eyvallah ama bu adamın galya'da, alesia'da, pompeii magnus karşısında yaptıkları akıl alır işler değil. taktik ve strateji ayrımını iyi bilmek gerekir. bu adam on numara taktisyenliğinin dışında çok büyükte bir stratejsit. hayranlığım üst seviyede kendisine.
devamını gör...
aynı zamanda roma cumhuriyeti diktatörü olarak anılan kül sezar'ın babasıdır.
devamını gör...
(bkz: alesia muharebesi)
devamını gör...
bir ara eski çağ dilleri ve kültürleri bölümünden bir arkadaşım vardı, sevgili julius caesar'den bahsederken sezar diye okudum, biz de senin gibi okuduk derslerde, hepimiz kaldık, kayzer diye okunuyor, sezar diye değil demişti.

sizin de aklınızda bulunsun.
devamını gör...
"caesar", "sezar" olarak değil, "kayzer" olarak okunmalıdır
devamını gör...
sevgiliden yana yüzü gülmemiş bir de senatodan. bir de güç dediğimiz ali cengiz oyunu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"gaius julius caesar" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.