1.
bir jean jacques rousseau eseri. çocukları olan okuyabilir.
devamını gör...
2 farklı kitap var. daha doğrusu emile ya da eğitim üzerine j. j. r'nin çocuk eğitimi üzerine düşüncelerini kaleme aldığı ve hayali bir çocuk olarak emile karakteri üzerinden anlatı yaptığı eseri.

ancak kitap sadece eğitim ile ilgili olmadığı için sadeleştirilmiş 234 sayfalık bir versiyonu var. orijinali 864 sayfa. yani bendeki. punto vs. değişir.
devamını gör...
j. j. rousseau'nun, emile adında hayali bir erkek çocuğu nasıl yetiştirdiğini anlattığı bir kitabıdır.

doğduğu andan, tüm yaşadığı duygulardan, bakış açılarından, evlendiği zamana kadar her detayı kendi görüşleriyle yorumlamıştır. sadece eğitimcilerin değil, çocuk sahibi olmak isteyen ya da çocuk yetiştiren her bireyin okumasında fayda vardır.

aslında sadece bu iki grup da değil, bence her bireyin okuduğunda çocuk gelişimine* olan bakış açısına bir katkı sağlayabilir.
devamını gör...
sadece çocukları olan değil herkes okumalı. şahane bir kitap. rousseau'nun eğitim anlayışına göre çocuk doğal ortamında uygulama ve deneyimlere bağlı olarak yetiştirilmeli. yaşayarak öğrenme modelini benimsemiştir.
devamını gör...
mezattan aldığım ilk kitaptır. 1950 baskısı hilmi ziya ülken çevirisi. ayıptır söylemesi 40 liraya aldığım için bi hafta onun heyecanıyla dolaştım. kant'ın en çok etkilendiği kitaplardan biri olarak da eğitim felsefesindeki başucu eserler arasında yerini alır.
devamını gör...
yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla geçmiş olması, bu arada bilimin çağlar atlamış olmasına rağmen hala büyük oranda doğru tespitler barındıran jean jacques rousseau eseridir. özellikle psikoloji ve pedagoji bilimlerinin daha ortada olmadığı 18 yy için devrimsel bir kitaptır. en basitinden günümüz bazı popüler çocuk doktorları bile, ninelerimiz en doğrusunu yapıyordu bebeleri kundaklamak gerekir derken, bu adam o dönemde kundaklamanın çocuğun hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimine olumsuz etkilerinin olacağını söylemiştir.

öne sürülen bazı savlar bilimsel gelişmeyle desteksiz kalmış olsa da bir sistem olarak ortaya koyduğu eğitim modeli sağlamdır. bireysel olarak uygulayan var mıdır bilmiyorum ama fransa dahil hiçbir ülkede bir eğitim politikası olarak uygulanmamıştır. bu haliyle bir eğitim ütopyası gibidir.

yazıldığı dönem dikkate alınarak bir rehber kitap olarak değil de bir klasik eser olarak okunmalı. yazılanları o çağın kafasıyla tartmalı ve bulunduğumuz çağın bilimsel imbiğinden geçirerek dimağımıza işlemeliyiz.

rousseau'nun beyin kıvrımlarında seyahat etmek, çağının ötesindeki düşünce yapısını anlamak için ideal bir eserdir.
devamını gör...
bu kitabında çocukların saf doğaları ve yeteneklerini geliştirmek üzere yeni bir eğitimkuram'ı geliştirmiştir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"emile" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.