1.
erkek tarafının sağılacak inek muamelesi görüldüğü ve evlenen çiftleri fersah fersah inletecek adetleri barındıran düğün adetleridir.
devamını gör...
2.
inşallah değişik adetlere denk gelmezsiniz diyerek dua ettiğim başlıktır
devamını gör...
3.
gittiğim arkadaş düğünlerinden gördüğüm kadarıyla her şehirde hatta bazı şehirlerin ilçelerinde bile farklılık gösteren.
ne b*ka yaradığına bir türlü anlam veremediğim,imkanın olsa da olmasa da limitleri zorlayıp,sırf milleti memnun etmek için dünya kadar masraf edilen lanet adetlerdir.
devamını gör...
4.
sonunda ihalenin gelin ve damada kaldığı gereksiz istek silsilesidir.
adet deyip de her şeyi yapmayınız efenim. evleneceğiniz kişiyle konuşun anlaşın, kendi istekleriniz doğrultusunda yapın her şeyi.
devamını gör...
5.
başkası yapmasa sizin de yapma ihtiyacınız doğmaz, ancak aynı ortamda bulunduğunuz yakın bir akraba ya da eş dost dillere destan bir düğün yapınca ailenin de baskısıyla ‘bizim ondan neyimiz eksik’ düşüncesi hasıl oluyor. işte bu saçma düşüncedir her şeyin müsebbibi.
devamını gör...
6.
boşverin düğünü, yolunacak kaz arıyorlar. sakın tufaya düşmeyin.
devamını gör...
7.
evlenmek denen olayı eşek yüküyle masrafa çeviren adetlerdir. bunlardan doğan masrafı düğünden gelen takı hasılatı bile karşılamaz, bi o kadar da cebinizden gider. hem düğüne gelenler hem de düğünü yapan zararlı çıkar, karlı çıkanlar ise düğün sektöründe çalışan bilimum nikah salonu çiçekçi gelinlikçi terzi davulcu zurnacı çalgıcıdır. bu adetlerin getirdiği masraflar düğün öncesinde aile tanışmasına giderken çiçek çikilat götürme ile başlar, arada miktarını ve tutarını hatırlayamadığınız onlarca şey ile devam eder ve balayına gittiğiniz otelde bellboya sıkacağınız bahşiş ile son bulur. ölümcül darbeyi nişan/nikah salonunda ve gelinlikçide yersiniz.

maddi külfetlerinin yanında bu adetlerin yerini bulması için alınacak,yenecek,içilecek,giyilecek,takılacak her şeyin ayrı bir de karın ağrısı vardır. hangisini alsam nerden alsam, yok beğenirler mi, acaba çok mu sade kaldı, yoksa çok gösterişli ve görgüsüz mü oldu diye düşünmekten uykularınız kaçar.

çok aşırı adetlere boğulmamış en az sorun ile evlenmiş birisi olarak bile bunları yazıyorsam, varın adetlere boğulmuş iki ailenin yapacağı düğünde ortaya çıkacakları siz düşünün…
devamını gör...
8.
aslında bir nev-i dayanışma günü adetidir. yani insanlar evlenir, ev kurar, düğün yapar, misafirler de düğün sırasında ona maddi yardımda bulunur. aslında, düğün masrafları takı hasılatının çok altındadır (eğer abartılı bir düğün yapmazsanız). zira evlilik masraflarında, düğün devede kulak gibi kalır neredeyse. mantıklı olan hesaplı bir yerde, mütevazi bir düğün yapmaktır. anlamı, eşe dosta evlendiğini ilan etmektir aslında. o kadar da hor görülmemesi gerekir..
devamını gör...
9.
düğün yapacak çiftleri gördüğümde "kaçın gidin paris'te evlenin" dememe sebep olan adetler.
devamını gör...
10.
davetli için de zor olan adetlerdir. oynamak hiç ama hiç istemezsiniz, zaten beceremezsiniz de ancak sizin düşünceniz ve durumunuz önemli değildir oynamak bir sevgi göstergesi olduğu için ‘benim düğünümde de oynamayacan nerde oynayacan, en mutlu günüm’ denir ve konu kapanır kendinizi pistte bulursunuz.
devamını gör...
11.
damadı soymak
devamını gör...
12.
ülkemizdeki ennnnnnn gereksiz ve saçma olan gelenekten bahsetmek istiyorum. gelinin abisinin/babasının gelinin beline 'bakire' olduğunu belirtmek için kırmızı kuşak bağlaması. utanç kaynağı...
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"düğün adeti" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.