1.
mühendislik öğrencilerinin oldukça canını yakan, türev, integral bilmeyenlerin bulaşmaması gereken ders. belli formatları iyice içselleştirdikten sonra çözümleri oldukça kolay olmaya başlıyor.
devamını gör...
2.
dif kod adlı kabus. bu dersten bu kadar nefret edilmesinin sebebi, üniversitelerde denklemin farklı tiplerinin nasıl çözüleceği anlatılırken gerçek hayatta nerede
karşımıza çıkacağı ve hangi problemi çözmemizi sağlayacağı anlatılmıyor oluşudur.
devamını gör...
içerisinde bir fonksiyonun türevini barındıran denklem türleri. gerçek hayatta mühendislik problemlerinin çözümlerinde sıklıkla karşılaşılan denklemlerdir. mühendislik fakültelerinde, mühendislik matematiği dersi altında bu tür denklemlerin çözüm yöntemleri öğretilir ve gerçek hayattaki uygulamaları gösterilir.
diferansiyel denklemlerin sınıflandırılmasında birden fazla parametre vardır. kısmi türev bulundurup bulundurmaması, en yüksek mertebeli türevin kaçıncı mertebe olduğu, denklemin doğrusallığı ve homojen olup olmaması sınıflandırmada kullanılan parametrelerdir. denklemlerin türlerine göre çözüm yöntemlerinin değişmesinden dolayı, çözümün ilk adımı denklemi sınıflandırmak olmalıdır. bu sebepten dolayı bünyesinde çok sayıda çözüm yöntemi barındırır ve bu çözümler bazen sayfalar tutar. haliyle mühendislikte karşılaşılan en zor matematik derslerinden biridir.
devamını gör...
iki günde bir arkadaşım tarafından aranıp "off abi napıcaz bu dersi" diye dert yanmasını dinlediğim ama kolay olduğunu düşündüğüm ders. hatta sabah sekizde dif. denk. var ama ben buradayım.
(bkz: neyse kaydı izlerim)
devamını gör...
üniversite döneminde bu dersten 3 defa kalarak mükemmel bir başarısızlığa yelken açmıştım. uzak dur benden dif.
devamını gör...
zor bir ders olsa gerek.

bir arkadaşımın üniversitede içip içip bu dersten geçemedi diye hüngür hüngür ağladığını ve dersin asistanını aradığını hatırlarım.

ulan millet içer içer eski sevgilisini arar ağlar, bizimki de dif ten kaldım diye ağlayıp asistanı aramış.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"diferansiyel denklemler" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.