bünyesinde yirmi yedi ülkeyi* barındıran siyasi ve ekonomik bir birliktir. 1992 senesinde maastricht antlaşması sonucunda kurulmuştur.
devamını gör...
türkiye'nin yıllar yılı süregelen abd-rusya ikilemini, aşıp uluslararası düzeyde kendisini bir yere oturtmak amacıyla girmeye çalıştığı birliktir. işin gerçeği, yüksek standartlar ve benzeri avantajlar işin hikaye kısmıdır. hızla kutuplaşma içerisine giren dünyada kendisine yer belirleyemeyen devletler, kendi çöküş süreçlerini başlatacaklardır. hal böyle olunca bir kutba bağlı olmak kaçınılmaz olarak görülmektedir. peki alternatifi var mıdır? maalesef yoktur. aslında vardır ama verimli ve uzun vadeli olacak oluşumlar değildir. örnek olarak erbakan'ın kurduğu d8 sadece ekonomik alanda işbirliğinde takılı kalmak suretiyle bu oluşumdan hiçbir fayda görülmemiştir. bunun yanında arap ülkelerinin kişiliksiz devlet politikaları ve abd nin bölgede büyük güç unsuru olması sebebiyle islam birliği bir hayal olmaktan öteye geçemez. diğer yandan şangay paktı denen ve asyanın büyük güçlerini içinde barındıran oluşum ise zaten kendi içerisinde iki süper güç barındırdığından * (u:çin) kendi içerisinde bir çekişme ortamına sahip olmasından ötürü sağlam olma önemini yitirmektedir. abd karşıtı bir kutup olan güney amerika ülkeleri ise coğrafi olarak türkiye'den uzaklıkları sebebiyle birliğin içerisine katılmamızı engellemektedir. tüm bu durumlar ışığında türkiye'ye görünen tek yol ab'dir. türkün "türkten başka dostu yok" "biz bize yeteriz" tarzı ifadeler hikayeden öte geçmemektedir.gelecekte ortadoğu'da olacak değişimleri hesaba katarsak, türkiye'nin ab'ye girme süreci başarısızlığa uğrarsa türkiye ateş kazanının içine düşmesi içten bile değildir.
devamını gör...
sscb'nin ikinci sezonu.
devamını gör...
ülkemizde 2011 yılında bakanlığı da açılmıştır.
hatta ilk bakan, bakara-makaracı egemen bağıştır.
devamını gör...
3 hafta kadar halkların demokratik partisinin de yönettiği bakanlıktır.
elf kulakların yanlış duymadı sözlük, 7 haziran 2015 seçimlerinden sonra hükumet kurulamayınca geçici hükûmet içinde hdp de yer almış avrupa birliği bakanlığında 3 hafta kadar görev yapmıştır.

(bkz: ali haydar konca)
devamını gör...
alınmadığımız platform.
devamını gör...
kim derdi ki çok değil bundan yetmiş sene önce birbirlerinin şehirlerini tonlarca bombayla yok eden devletler günün birinde birleşecekler ve ortak bir para birimi kullanacaklar diye? bu hayatta isteyince ve çıkarların örtüşünce imkansız olan hiç bir şeyin olmadığını gösteren bir olgudur avrupa birliği.
devamını gör...
pek çok avrupalı siyasetçinin gözünde ekonomik, coğrafi, siyasi kültür oluşturmaktan çok, antik hıristiyanlığın modern bir reenkarnasyonu.
devamını gör...
türkiye düşmanlarını barındıran birlik. evet.
devamını gör...
türkiye'nin en istemiyoruz dediği anda bile ge.. deseler koşarak gideceği birlik.
devamını gör...
avusturya, belçika, bulgaristan, güney kıbrıs rum yönetimi, çekya, danimarka, estonya, finlandiya, fransa, almanya, yunanistan, macaristan, irlanda, italya, letonya, litvanya, lüksemburg, malta, hollanda, polonya, portekiz, romanya, slovakya, slovenya, ispanya, isveç ve hırvatistan avrupa birliği üyesi ülkelerdir.

adayları ise türkiye, kuzey makedonya, karadağ, sırbistan'dır.
devamını gör...
ya tamamen birleşecek (tek çatı altından yönetim ,tek başkent) ya da çok kötü şekilde ayrılacak
almanya-fransa artık üye devletlerin güvenini kaybetmiş durumda
devamını gör...
türkiyeye olan sert ve düşmanca tavrı bizzat deneyimlediğim, brükselden soğumama neden olan birlik.
devamını gör...
92'de kurulmuştur demek yanıltıcı olabilir zira avrupa birliği denen oluşum batı avrupa devletleriyle başlayıp tüm avrupada devam eden bir bütünleşme sürecidir ve bu değişim, bütünleşim süreci hala devam etmektedir. avrupa birliğinin temelleri 1957 roma antlaşmasında yatar. avrupa ekonomik topluluğu ile batı avrupada kurulan ekonomik birlik büyüyüp gelişerek siyasi ve sosyal muhteviyata da kavuşmuş ve son haliyle avrupa birliği halini almıştır.

bunu belirtiyorum çünkü 92'de kurulmuştur deyince şappadanak avrupada hortlamış gibi anlaşılıyor. yoksa teknik olarak 92'de maastricht antlaşmasıyla kurulmuş olduğu doğrudur.
devamını gör...
1992 yılında kurulmuş 27 ülkeden oluşan siyasi ve ekonomik bir örgütlenme.
devamını gör...
hristiyan birliği yada haçlı ordusu zihniyetinin günümüzde siyasi ,ekonomik ve askeri olarak vücut bulmuş hali.
bu birlik ki öyle iki yüzlü ve haysiyetsizdir ki kıbrıs rumlari yillarca azınlık kıbrıs türklerine katliam ve tecavüz uygulamış olmasına rağmen, bu azgın rum topluluğu çok demokrat ve insancıl bularak utanmadan birliğe almıştır.
devamını gör...
milletin çıkmak, bizimse yıllardır ülke olarak girmek için uğraştığımız gösterip, elletmeyen uzatmalı sevdamız.
devamını gör...
bize gelince etnik, dini, mezhebi konularda herkese her istediğini verin, insan hakları, demokrasi muhabbetleri yapan ama ispanya'da katalan halkı referandum yapıp, neredeyse % 100 bağımsızlık isteyince hooop tamam etnik grupsunuz ama ispanya'dan ayrılamazsınız diyen birlik.
devamını gör...
27 tanecik ülkeden oluşan birlik. kafamdaki algısı üyelerini görünce birden söndü...

avusturya, belçika, bulgaristan, güney kıbrıs rum yönetimi, çekya, danimarka, estonya, finlandiya, fransa, almanya, yunanistan, macaristan, irlanda, italya, letonya, litvanya, lüksemburg, malta, hollanda, polonya, portekiz, romanya, slovakya, slovenya, ispanya, isveç ve hırvatistan...

ha işte biz ve bizimle beraber kuzey makedonya, sırbistan ve karadağ da aday olarak görünüyor henüz. henüüz..
devamını gör...
aslında hristiyan bir oluşumdur. türkiye'yi asla almazlar. nüfusu 85 milyonu aşan bir ülkeyi neden alsınlar. bu yükü kaldıramazlar.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"avrupa birliği" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.