1.
ilk olarak türklerin evcilleştirdiği, atın sırtındaki türk değilse yüktür atasözünü hafızalara kazıyan hayvan.
devamını gör...
2.
satrançtaki atın aklıma gelmesi..
devamını gör...
3.
otobur bir memeli hayvandır. arap, ingiliz, ahal teke ve midilli türleri ayrıca meşhurdur.
devamını gör...
4.
köpeklerden sonra en cok sevdigim hayvandır.
devamını gör...
5.
unicorn hali daha güzel ve çekicidiir..
devamını gör...
satrançta l şeklinde hareket eden bir taş.
devamını gör...
atmak fiilinin emir hali. vazgeçilen bir şeyden kurtulmak için yapılan eylem. (bkz: çöpleri at!)
devamını gör...
adını duyduğum an, istemsiz "efendim" diye tepki verdiğim, koşum hayvanının adı.
devamını gör...
türk erkeğinin değişmezi (bkz: at - avrat - silah) üçlemesinde yerini kaybetmiştir. şu andaki anlık değişmez (bkz: hot avrat - silah) olmuş gibi görünüyor.
devamını gör...
şimdi size biraz abartı gelebilir ama ben bu hayvanlara tapıyorum, hastasıyım anasını satayım. hepsi birer estetik şahikası. bazı atlar var çoğu kadından daha güzel.
devamını gör...
erkeğine beygir, dişisine kısrak denilen, binek hayvanı olarak kullanılan; zeki, duygusal ve asil bir hayvandır. bilimsel adı equus caballus'tur.

göz kasları 360 derece dönebilecek şekildedir. bu sayede, sadece öndeki bir şeyi değil yandaki ve hatta arkadaki şeyi de fark eder. aynı zamanda iki gözü ayrı ayrı kullanma yeteneğine de sahiptirler.
devamını gör...
çok duygusal ve baya kin tutan bir hayvandır.eğer olurda kaza bile olsa yavrusunu öldürürsen hayatı boyunca seni unutmaz.fırsatını bulduğu an eziyet ederek öldürür ve intikamını alır ki çokta vefalı ve bağlanan bir hayvandır.benim açımdan kurttan sonra en kutsal hayvan budur.
dünya için devrim niteliğinde bir canlıdır.
devamını gör...
çok da uzak olmayan bir zamanda sahibi olmayı düşündüğüm bir hayandır. dıgıdık dıgıdık biner besler vakit geçiririm.
devamını gör...
kafasıyla ünlü hayvanat.
devamını gör...
ilkokul fişlerinde ali'nin baktığı hayvan.

(bkz: ali ata bak)
edit : ali'nin soyadı ata ise ali sadece bakar.
devamını gör...
insanlar tarafından evcilleştirilmiş asil hayvanlardır. ingilizler, gösterişli, hızlı ve kısa mesafeli koşucu atlardır, arap atları ise uzun ve dayanıklıdır. en önemlisi hayatları boyunca bir kere gazi koşusuna katılmaya hak kazananlar 3 yaşında ki ingilizler'dir.
devamını gör...
amerikan filmlerinin etkisiyle kızılderili savaşçıların ayrılmaz parçası gibi düşünülen hayvandır. aslında kızılderililerin bindiği atlar, zamanında ispanyol sömürgecilerin ellerinden kaçmışlar. kısraklar, bu pis dünyaya bir tay getirmek istemiyoruz desede aygırların baskısına dayanamamış ve çoğaldıkça çoğalmışlar.
sioux, lakota kabilesi, büyük göller bölgesinden, büyük ovalara ilk geldiklerinde, yük taşımak için köpek'leri kullanıyormuş. tabi tepee'leri daha küçükmüş ve yaya olarak avlandıkları için çok zorlanıyorlarmış. ama atların gelişinden sonra, uzun sırıklı büyük tepee'lerde yaşamaya başlamışlar ve bizon avlamak çok kolaylaşmış.
sioux'lar bu yeni hayvanın ismini bulurken eski yük taşıyıcıları köpeklerden esinlenmişler. köpek anlamına gelen shunka kelimesini kullanarak, at için tashunka demişler.
atların gelişinden sonra kızılderili adetlerine yeni gelenekler eklenmiş. mesela at hırsızlığı. düşman bir kabilenin köyüne sızarak atlarını kaçıranlara delikanlının önde gideni, yiğido muamelesi yapılmış. ve artık evlenirken kızın babasına at hediye edilmeye başlanmış.
devamını gör...
insanlar olarak artık rahat bırakmamız gerektiğini düşündüğüm canlılardan biri.
devamını gör...
özgürlüğü sembolize ederken bu kadar alıkoyunan başka bir hayvan var mıdır bilmem. her daim yeleleriniz rüzgarda özgürce savrulması dileğiyle asil varlıklar.
devamını gör...
türklerin evcilleştirip savaşa aracı olarak kullandıkları hayvan.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.