1.
2020 yılının zorla bize dayattırdığı nane.
devamını gör...
2.
karantinayla bünyeme eklenen özellik. insanlarla nasıl konuşacağımı unutmuşum..
devamını gör...
3.
dış görünüşüne bakmak için bile aynaya ihtiyacın varken, tek başına kendi eksiklerinin farkına varamayacağını düşündüğüm ve kaçındığım durum. hiç arkadaşa sahip olmamak diye adlandırırım.
devamını gör...
4.
pek sosyal bir sene geçirmediğimizden çoğu insana yapılan tanım olabilir sanırım
devamını gör...
5.
parasızlığın getirdiği sonrada bağımlılığa dönüşen olay
devamını gör...
6.
2009'dan beri bana empoze edilip, 2012'den itibaren kabullenmeye başlayıp kendimi dış dünyaya kapattığım, zaman zaman aşıp, sonrasında tekrardan içine tıkılmak zorunda kaldığım durum. bir yerden sonra insanlarla nasıl konuşulacağını unutup, fazla samimi fazla neşeli davranıyorsunuz gördüğünüz ilk insana. tabi sonra diyorlar; bu manyak mı ne...
devamını gör...
7.
pandemi sürecinde normalleşen durum..
devamını gör...
psikologlara göre sosyallikten uzak duran her insan asosyal olarak algılanmamalı, genelde her 8 kişiden 1'i sahteliğe tahammül edemediğinden yalnızlığı tercih eder.
devamını gör...
kalender nickli yazarın belirttiği durum münzeviliğe girer.
devamını gör...
sosyalleşememe olarak adlandırılan durum. elde olmayan bir takım korku, yetersiz hissetme ya da dışgörünüşle alakalı çekincelerden ortaya çıkabilir. kişisel olarak yalnızlığı tercih eden kimselerin de asosyal olarak yaftalandığını görüyoruz fakat bu asosyallik tercih değil, hastalıktır. ikisinin ayırdına varamamak başka bir takım zihinsel sorunları da beraberinde getirir.
devamını gör...
kontrol altına alınmazsa ileri düzeyde psikolojik rahatsızlıklara neden olabilecek ruhsal durumdur. toplumdan soyutlanmadır. nedenleri farklı olabilir. genellikle ergenlikteki kimlik arayışları, aşk acısı , kalp kırıklıkları, özgüven yitimi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. kişinin en büyük dostu yalnızlığıdır. bir an önce sosyal olmaya çalışmalıdır.
devamını gör...
aşırı sosyal bir anneden nasıl çıktığını anlamadığım evlat türü.
devamını gör...
genelde içe dönüklükle karıştırılan şeydir. asosyallik insanlardan uzaklaşmaktır, içe dönüklük ise kendine yakınlaşmaktır. içe dönükler yalnızlığa, kendiyle baş başa kalmaya ihtiyaç duyar; asosyaller ise sosyallik barındıran tüm ortamlardan uzaklaşma isteği duyarlar, insanlardan kaçarlar.
devamını gör...
içe dönüklük ve asosyallik kavramları birbirine karışıyor ya da birbirini tamamlıyor bir yerde. sebep olarak hem evde vakit geçirmek isteyip hem de dışarı çıkmaktan kaygılandığım zamanlar çok oldu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.