kaynak(vikipedi)

askerlik hizmeti olarak da bilinmektedir. askerlik hizmeti:

''askerlik hizmeti, herhangi bir ülkede belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak, belirli bir süre orduda görev yapması veya anlaşmalı oldukları bir süre boyunca meslek olarak icra etmesi. ayrıca askerlik veya vatanî görev olarak da bilinir.''
devamını gör...
bir insana nasıl insan öldüreceğini öğretebilirsiniz, esas zor olan neden insan öldürmesi gerektiğini öğretmek. bunun için askerliğin zor kısmı birini öldürmek değil öldürdükten sonra bununla yaşamak.

atom bombasını atan pilot olsaydım 1 saniye bile yaşamak istemez uçağı beyaz saraya gömerdim.
devamını gör...
"vatani görev" türklere özgü bir deyiş ve bakıştır. tanımı herhangi bir ülkede şeklinde olacaksa paralı askerlik vb türevleri de vardır. oysa türk kültüründe askerlik kutsal bir değere sahiptir. askerler için mehmetçik sözcüğü de kullanılır. askere gönderilen kişiye vatanına kurban olsun diye kına yakmak gibi adetlerimiz vardır.
devamını gör...
albert einstein'in sorgulatan yorumu vicdani ret için davetiye çıkarır. pek haksız da değildir tefekkür edene:

“eğer bir adam marşla uyum içinde yürüyebiliyorsa, o değersiz bir yaratıktır. kendisine yalnızca bir omurilik yeterli olabileceği halde, her nasılsa yanlışlıkla bir beyni olmuştur onun. uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir. emirle gelen kahramanlıktan, bilinçsiz ve bilinçli şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefret ediyorum. ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi.”
devamını gör...
bir erkeğin çeşit çeşit yavsağı tek bir yerde aynı zamanda görebilmesine imkan sağlayan vatani görev. bu kadar yavsak nasıl bir araya geldi dedirten bir mecradır. teröristi vatan haini uğursuzu karı kiliklisi ana kuzusu tembeli yalancısı mızmızı kanı bozuk vb. en az 3-5 tanesini komalık etmek istersiniz yumrugunuzu kemirirsiniz ama askerlik uzayacak korkusuna bağlı mabad yemediği için o yumruğu cebe koyarsınız. onun dışında hayatınız boyunca dostluk edebilecek arkadaşlarda edinebileceginiz mecradır.
devamını gör...
20 yaşını doldurmuş, gerekli sağlık şartlarını yerine getiren erkek türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yeni yasa kapsamında 6 ay olarak yerine getirmekle mükellef oldukları görev.
ya da 35 - 40 bin tl bandı arasında bir ücret ile bedelli yapılabilmektedir.
devamını gör...
güncel olarak, 39.000 tl civarı bir tutar ile bedelli yapmanın daha akıllıca olduğu zorunlu görev.
devamını gör...
profesyonel orduya geçildikten sonra gereksiz olan.
gidenlerin tamamı ile teker teker konuşun, ne öğretiliyor orada onlara ?
bana ne öğretildi mesela ? tuvalet temizle, 3-5 marş öğren ki (o da bazı bölüklerde var), erken kalk traş ol, yatağını topla, ara ara azar ye, dön.
hepsi bu kadar.
devamını gör...
asla bir araya gelmeyecek bireyleri bir araya toplayan zorunlu hizmet.benim gibi denetlemele dolu kıbrıs'ta yaptıysanız çarşı izinleri kitlenir,paranız hiçbir işe yaramaz.
bir türlü çözülemeyen su sorunu ve kanalizasyonun olmaması sebebiyle pisliklen hastalanmamaya çalışırsınız.sabır,yemek,eğitim cabası.
devamını gör...
10.
üniversite bitti, tecilimi yaptım. sonra iş, güç vs derken hiç ilgilenmedim bu konuyla. sonra bir gün ınstagramda gezerken üniversiteden sınıf arkadaşlarımın storyde askerlik yerlerini paylaştıklarını gördüm. allah allah dedim benim ne durumda acaba bir yere falan da başvurmadık. bir girdim ve evet 22 aralık'ta asker olacakmışım yerim falan belli olmuş. bedelli yapma ihtimalim da kalmadı haliyle. psikolojik olarak hiç hazır degilim. çok ani oldu açıkçası. neyse gitmeden buraya bir entry daha bırakacağım. döndüğümde editleyeceğim.

bekle beni edirne!


ayrıca keşke okul biter bitmez gitseymişim 26 yaşında askere mi gidilir be.
devamını gör...
11.
usta birliğinde, birlikte bot mu bağladık sözünün anlam kazandığı tuhaf dönem.

torun, bu saatten sonra ben mi yapayım?
devamını gör...
12.
belirli bir yaşa gelen türk gençlerinin herhangi bir sağlık sorunu vb. bir şeyi bulunmadığı durumda gitmek zorunda oldukları vatani görev.
devamını gör...
13.
ideali 3 ay. daha uzun sürmemeli.
devamını gör...
askerlik ilk baslarda zor gelir ama bi noktadan sonra insan alisiyor, ne var bunda diyosunuz. askerlikte unitamadigim iki an var, biri tezkereye 135 gun kalmis, biter mi bu dedigim an. digeri de tezkereye uc hafta var, kafamda kompozit baslik sirtimda techizat elimde g3 tufek o tepe senin bu tepe benim kosturuyorum. gazinoya donunce de vay amk tam da alismistim dedigim an. 9 sene oldu askerden geleli.
devamını gör...
madem kadın erkek eşit e hani o zaman feministler bunada el atsaniza protesto yapsaniza bizim neyimiz eksik diye nerdesiniz?
yoksa işinize mi gelmiyor
devamını gör...
ülkeyi flan sevdiğimden değil parası için yapacağım meslek
devamını gör...
zorunlu görev olarak gideceğimiz görev.
devamını gör...
vakit kaybı
devamını gör...
bir daha çağırsalar sittin sene gitmeyeceğim yerdir.
anı felan da yok.
kapıdan çıkar çıkmaz son altı ay reset yedi bende,yok yani .
tek söyleyeceğim şey 37 bin tl,3. günün şafağında 37 tl olarak gelmeye başlar gözünüze...
devamını gör...
bugün çağırsalar hemen giderim.
özledim be.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"askerlik" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.