bakterilerin üremesini durduran veya onları öldüren kimyasal maddelerdir. dünyada en sık kullanılan ilaçlardır. haliyle bu yaygın kullanımlarıyla gereksiz ve doğru olmayan uygulamalara yol açarlar.

örneğin: mikroorganizmalara karşı direnç gelişimi artar, antibiyotik dirençli bakteri enfeksiyonları oluşur, tedavi maliyeti yükselir, yan etkileri artar. bu durumda hasta faydadan çok zarar görür.

peki doğru kullanımı nasıl olmalıdır?
öncelikle endikasyon belirlenmelidir.bakteriyel enfeksiyon etkeni, kültürde üretilmeli ve bu etkenin duyarlılığı saptanması halinde tedavi başlamalıdır. yani öncelikle hastadan kültür örneği alınıp buna göre olası enfeksiyon etkenine yönelik tedavi çalışması başlatılmalıdır.

peki onlarca antibiyotikten doğru ve etkili antibiyotiği nasıl seçebiliriz?
yine hastalık etkeni patojen bilinmelidir. ardından buna uygun etkinlik gösteren, uygun dozda, uygun tedavi sürecinde, vücutta yarılanma ömrü ve vücutta dağılımı, vücut sıvı veya dokularına geçiş özelliği baz alınarak seçim yapılmalıdır.

asla ateş düşürücü olarak, virüs sebepli enfeksiyonlarda, doktora danışmadan, reçetesiz kullanılmamalıdır. aksi takdirde kısa süreli olarak size fayda sağlarken uzun vadede vücudunuza en büyük zararı vermiş olursunuz.
devamını gör...
ülkemizde peynir ekmek gibi tüketiliyor. bunlardan biri de babam yapma etme diyorsun sen karışma diyor.
devamını gör...
ülkemizde her hastalığa deva olduğu düşünülen ilaçtır hatta talep edildiği halde doktor yazmadıysa doktoru döverler.
devamını gör...
sayısız enfeksiyon hastalığından ölmememizin sebebi. elektronik için transistörlerin bulunuşu neyse tıp için de antibiyotiklerin bulunuşu odur.

bulunuşuyla milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır, şimdi ise gereksiz ve aşırı kullanımı eski günlere dönme riskimizi arttırmaktadır.
devamını gör...
başlanıldığında bitirilmesi gereken ve mümkünse 12 saat arayla alınması ayrıca gereksiz kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaç. antibiyotik direnci emin olun yaşamak isteyeceğiniz son şey olur. son 25 yıl içinde yeni bir antibiyotik keşfedilmedi çünkü. hem kendi sağlığınız hem toplum sağlığı açısından gereksiz antibiyotik kullanımında kesinlikle kaçının.
devamını gör...
çocuklarda diş gelişim döneminde fazlaca kullanılması sonucu dişlerde leke bırakabilen hayati öneme sahip bir ilaç. kesinlikle her ilaç gibi doktora danışılmadan bilinçsizce kullanılmaması gerekir.
devamını gör...
bir antibiyotikten beklenen duyarlı olmasıdır.
devamını gör...
kamu spotu: kafanıza göre kullanmayınız, bakteriler bağışıklık kazanır ilerde billur geçerler sizinle.
devamını gör...
mide ve bağırsaklarda rahatsızlıklara neden olabilir.mide koruyucularıyla birlikte alınmasında fayda vardır
devamını gör...
faydasının yanı sıra oldukça zararlılardır. yazarlarımızın verdiği bilgilere ek olarak şunları da belirtmek isterim. allerji riski yüksek olan ilaçlardandır. bir antibiyotiği birçok kez kullanmış olsanız bile risk aynıdır. her seferinde dikkatli olup kendinizi gözlemlemeniz gerekir. ayrıca antibiyotikler seçici olmadıkları için vücudumuzdaki yararlı mikroorganizmaları da öldürür. dikkat ettiyseniz birçoğunun üzerinde geniş spektrumlu yazar. yani ne var ne yok komple temizler. bunun sonucunda da ishal ya da kabızlık gibi durumlar da ortaya çıkabilir. çoğu asidik özellik taşıdığı için midedeki asit miktarını da artırıcı etki gösterebilirler.
devamını gör...
aslında hikaye alexander fleming 'in penicillin'i keşfiyle başladı. çoğu keşif gibi, tesadüf eseri otaya çıkmıştı. fleming, peynir küfünün, bakteri kültürlerinin üremesini engellediğini farketti. bu tam bir euraka anıydı. çünkü işler değişmişti, mikroplar ile insanlar arasındaki savaşta öne geçmiştik bir kere. daha sonra sefolosporinden, tetrasiklin grubuna kadar onlarcası geliştirildi. etki alanları ve şekilleri oldukça farklıydı. bazı gruplar ve antibiyotikleri ise rezerv olarak saklanan etkileri oldukça, ağır kırmızı buton antibiyotikler olarak saklanıyordu. günümüze geldiğimiz de ise işler değişti. penisilinin etkisi neredeyse kalmadı, antibiyotik direncinden dolayı. rezervler ise hızlıca tükenmekte. yani ezeli düşmanlarımıza karşı, savaşı kaybetme yolundayız. bunda ülkemizin payı ise çok büyük, tam olarak birinci sıradayız. bu durumu önlemek için bilinçsizce kulanımdan uzak durmanın yanında, ilacı hergün aynı saatte almaya ve tabletleri doktorun da tavsiyesiyle sonuna kadar tüketmeye dikkat etmelisiniz. erken kesilen ve düzensiz kullanılan ilaç ,hayatta kalmayı başarmış bakterilere fırsat vericek ve onların ilacın mekanizmasını öğrenmesini sağlayacaktır. bu da beraberinde dirençli ,yeni ,antibiyotiği tanıyan, zırhını yenilemiş bakteriler demek. hatta belki büyük salgınlar, korkunç vebalar.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"antibiyotik" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.