anthony burgess tarafından yazılmış kitap. kitap pek çok yerde aşırı şiddet ve rahatsız edici içerikten şikayet edilmiştir. kitapta çok fazla uydurulmuş kelime vardır. kitabın konusu azgın ve şedid bir gencin hapishaneye girmesi ardından ise zorla bir programa sokularak garip yöntemlerle düzgün bir birey haline getirilmeye çalışılmasıdır. kitapta bize bu kişiyi zorla iyi biri haline getirmek doğru ya da ahlaklı bir şey midir diye sorgulanır. stanley kubrick tarafından çekilen filmi de çok iyidir ama yayınlayabilmek için yönetmen kitaptaki bazı şeyleri değiştirmiştir. örnek olarak kitapta ana karakter sadece 14 yaşındayken filmde daha yaşlıdır. cinsel ilişkiye girdiği kızlar filmde hem kendi isteğiyledir hem de büyüktür. kitapta ise kızlar sadece 12 yaşındadır ve ana karakter tarafından tecavüze uğrarlar. herkese hem filmi hem de kitabı tavsiye edilir.
devamını gör...
bir anthony burgess romanı. kitap değişik üslubuyla gerçekten hoşuma gitti. bu alex dedim tam bir manyak. kısaca konusundan bahsedecek olursam; her türlü pisliği eyleme döken, manyak bir çocuk bu alex ve kendi gibi 3 kankası daha var. bunlar birlikte içerler-ama süt dkjgdg- hırsızlık yaparlar, adam döverler, tecavüz ederler ve işte böyle şeylerle uğraşırlar. bir gün de bir olay sonrası aleximiz mapuslara düşer ey kardeşlerim (okuyanlar neden öyle dediğimi anlar tabii) . sonra insanın içindeki kötülük yapma dürtüsünü yok edecek bir tedavi yönteminde denek olarak kullanırlar bu çocuğu. böyle işte sonrasında olanlar falan çok detaya girmek istemiyorum spoiler olmasın diye.

bir insanı zorla iyi yapmak doğru mudur? insanın kötülük yapma şansının elinden alınması ona, topluma iyilik yapmak mıdır? bir insanı seçim yapamadan yaşamak zorunda bırakmak sanırım berbat bir şey.

filme gelirsem kitabı bitirir bitirmez izledim. öncelikle ana karakter çok harika seçilmiş diye düşünüyorum. çocuktaki şeytani bakışları çok beğendim. canım kubrick biraz fazla detaylı uyarlamış bazı sahneleri ileri sarmak zorunda kaldım açıkçası çünkü tecavüz sahnelerini izlemediğim halde sesini duymak bile tahammül edemediğim bir şey. ama başarılı bir şekilde uyarlandığını düşünüyorum. film bazı ülkelerde yasaklanmış ben bunun abartı olduğunu düşünüyorum.

izlemek mi okumak mı derseniz hep dediğim gibi okunmasını tavsiye ederim. ama yoook ben okuyamam derseniz bence iyi bir uyarlama olduğu için filmini de izlemeniz hemen hemen aynı etkiyi verecektir.
devamını gör...
anthony burgess'a beyin tümörü teşhisi konulup, 1 yıl ömür biçildikten sonra bir yıl içinde yazdığı 12 kitaptan biridir. yazarken amacı eşine bir miktar para bırakabilmekmiş ancak sonraları büyük ses getiren; özgür iradenin önemine değinen suç tarzındaki kült roman haline gelmiş. daha sonradan filme de uyarlanmıştır.

bana soracak olursanız, alex karakteriyle konuşma yapan rahibin sözleri kitabın en can alıcı kısmıdır:

“iyi bir insan olmak çok da hoş olmayabilir küçük 6655321. iyi bir insan olmak korkunç olabilir. bunu sana söylerken, kulağa ne kadar çelişkili geldiğini biliyorum. (..) tanrı ne ister? tanrı iyilik mi ister yoksa iyi olma seçeneğini mi? kötülüğü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatılmış bir insandan bazı açılardan daha üstün olabilir mi? bunlar derin ve zor sorular, küçük 6655321.”

edit: uyarılar üzerine eşine değil, kendine tümör teşhisi konduğu hadisesinde yeniden düzenledim.
devamını gör...
herkes tarafından okunması gereken büyük bir eser. ölümsüz bir kitap.
devamını gör...
gerek distopik evreni gerek anlatım tarzıyla tam bir modern baş yapıt.
devamını gör...
yazarı anthony burgess olan eser.
yazar kendini tam bir yıl boyunca tümörü olduğu zannederek geçiriyor ve bu süreçte maddi anlamda eşine destek olmak amaçlı bu eserini ve diğer beş eser yazıyor .ancak bir yılın sonunda yanlış teşhis konduğu anlaşılıyor.
eserde de alex karakterinin öfkesi ,mutsuzluğu , şiddeti yazarın o zaman içinde bulunduğu durumla daha çok netlik kazanıyor.
nadsat denilen karakterlerin oluşturduğu bir sokak jargonuyla konuşulmaktadır.
bireysellik, irade , bilim ve etik kavramları üzerinden özgürlük anlayışı anlatılmaktadır.
okurken alex ‘in yaşadıklarını ,politikacı ve bilim insanlarının yaptıkları karşısında ben ne yapardım hangisi doğru hangisi haklı vs şeklinde kendime sorular sordum .
okuması da izlemesi de insanı zorlayan yapıt.
devamını gör...
türkçe'ye (b: otomatik portakal) olarak çevrilmiş kitap.
devamını gör...
distopik kurgu romanı. okuduğumda çok etkilenmiştim.
devamını gör...
filmini izlemedim ama kitabı güzeldi. türkçe'ye çevireni ayrıca tebrik etmek istiyorum. zümzüğü yersin suratına tarzı ifadeler vardı. konuşmalardaki argoyu yansıtmak için uğraşılmış bayağı.
devamını gör...
okuma listemdeki kitaplardan.
devamını gör...
çok beğendiğim kitaptır. filmini henüz izlemesem de listemdedir.
devamını gör...
antony burgess'in okuduğum tek kitabı. iyi ve kötü, şiddet, ceza, özgür iradeden bahseden; pavlov'un bitişiklik ilkesine selam eden distopik bir kurmacadır.
kitabın anlatıcısı antisosyal kişilik bozukluğu olan kahramamız alex'tir. kitap boyunca insanı rahatsız eden tüm ögeleri ilk ağızdan okuyor olmak benim için çok etkileyici olmuştur. velhasıl kesinlikle okunması gereken, üzerinde uzun uzun tartışılası ,bir eserdir.
devamını gör...
içinde cıvır, çakozlamak, zumzuklamak, marizlemek, cavlağı çekmek gibi değişik kelimeler barındıran distopik bir kitaptır.
devamını gör...
mangırlarımızı süte harcamamız gerektiğini anlatan kitaptır. evet dostlar böyle bir kitap. evet..
devamını gör...
okuyucu kitlesini ikiye bölen kitaptır. bir kısım okuyucu kitabın hayranı iken diğer kısım güçlü bir şekilde eleştirmektedir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"a clockwork orange (kitap)" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.